View Single Post
  #27  
Vechi 29.11.2011, 20:43:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
El a scris una singura: Cararea Imparatiei! Am spus prin absurd sa mai existe una,doua... dar in niciun caz atatea cate sunt prin librarii si au un pret de nimanui nu-i vine sa le cumpere. Si nu-l ridica pe acel parinte la nivelui Sfantului Arsenie Boca. Or fi carti folositoare,ti-am spus ca si eu o am si am citit-o pe cea cu Tinerii,familia si copiii nascuti in lanturi... Insa urmatoarea pe care o voi cumpara va fi cararea Imparatiei. Si atat. Prefer alte scrieri autentice ale sfintilor parinti,nicidecum fragmente "culese" si reproduceri dupa bunul lor plac unde,cu sau fara intentie,s-a mai pierdut din esenta originala. Asta e tot ce am vrut sa spun. Sunt scrieri ale altora,bazate pe invataturile parintelui,atata tot. Acceptati lucrurl acesta. NU am afirmat ca sunt nefolositoare!

Se pare ca esti incapatanat rau de tot....citeste ce am scris mai sus...sa ma repet de o suta de ori chiar nu are sens. Tu nici macar nu ai cartile si vii cu tot felul de afirmatii si pareri prsonale false.

1. Cuvinte vii, 2. Cărarea Împărăției, 3. Biserica de la Drăgănescu Capela Sixtină a ortodoxiei românești, 4. Părintele Arsenie – Omul îmbrăcat în haina de in și Îngerul cu cadelniță de aur! 5. Ridicarea casatoriei la rang de taina...sunt carti autentice ale parintelui.

Margaritare Duhovnicesti este o carte cu foarte multe invataturi. Am extras foarte multe invataturi de folos...poate intri de curiozitate sa vezi ce buna e cartea...vezi in semnatura mea. Aceste invataturi nu le gasesesti in nici o alta carte.

Si restul cartilor din seria "Din Invataturile Parintelui Arsenie Boca" (ex Tinerii, familia si copiii...) sunt tot scrieri ale dansului - din notitele dansului adunate de parintel Serafim. Orice carte ai deschide este evident modul de exprimare si limbajul inconfundabil al parintelui. Nu parintele Serafim a scris dupa cum l-a taiat capul ca ar fi zis parintele Arsenie.

De unde pana unde am ridicat pe Parintele Serafim Popescu la nivelul Parintelui Arsenie. Am precizat foarte clar "continutul cartilor este adunat de Parintele Arhimandrit Serafim Popescu care a slujit impreuna cu Parintele Arsenie la Manastirea Brancoveanu de la Sambatade Sus". Cartile nu le-a scris parintele Serafim...cuvintele din carti sunt ale Parintelui Arsenie...parintele Serafim doar le-a adunat si le-a editat.

ps: sper sa fi fost destul de clar acum...

Last edited by ovidiu b.; 29.11.2011 at 21:07:01.
Reply With Quote