View Single Post
  #4  
Vechi 26.02.2008, 20:34:39
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ai dreptate costel ,ai vorbit foarte frumos .

Dar daca nu am ajuns inca in faza asta , daca "lingura-i" prea mare , hai sa ne hranim cu lingurita .
Dac cineva nu poate merge la biserica ,desi isi pune problema , eu as zice cam asa :

Ar trebui cautate cauzele care impiedica si inlaturate dupa putinta .
De ex , comoditate , n-am chef , e prea dimineata , nu-mi place vreo persoana care e in apropiere , sau poate Biserica nu-i chiar pe placul meu , etc, etc .

Ar trebui mers chiar daca se ajunge in ultimile minute , chiar daca numai trec pe la usa , chiar daca cineva nu-mi place (imi schimb locul), sau merg in alta parte .....
Intr-o zi voi face mai mult !

Nu uitati ca Sf.Pelaghia o data a trecut pe langa Biserica si a doua zi si-a schimbat viata complet . Orice lucru are un inceput , necesita o crestere , sa nu ne punem noi "masuri" care sa ne fie numai piedici !

Daca chiar nu merge nici asa eu asi zice , e bine pentru cel care intreaba , sa ramana acasa si sa se ocupe cu cititul cartilor , chiar si numai o pagina din Noul Testament sau Vietile Sfintilor , etc .

Dar in nici un caz sa nu se renunte , ascultand de gandul care va zice probabil ,
" daca si asa nu ai fost , ce rost mai are .........".
Inlocuieste cea ce nu te atrage cu altceva ce ti se pare mai la indemana (poate o caseta cu Sf. Liturghie), poate alceva .... !

Si gandeste-te ca cei care sant in Biserica se roaga pentru tot poporul , pentru toata lumea ,deci si pentru tine .
Fiind cu gandul acolo, iata esti si tu in Biserica , in acesta forma , deocamdata !

Intr-o zi vei zice si tu ca David intr-un psalm ,"Iata vin !" , pentru ca daca exista intrebarea e deja semn ca esti cautat , te cauta Domnul ca pe noi toti .
Curaj si nu te lasa , ce altii sant mai grozavi ?

Cititul cartilor hraneste sufletul omului chiar si fara sa ne dam seama (indiferent cat santem de concentrati sau nu , intelegem mai mult sau mai putin),
Fa un pas spre Mine ca eu fac (Citi ? ), 100 zice Domnul !

Daca am fi mai aproape am merge impreuna , te-asi invita cu mare placere !
Deja intrebarea ma bucura ,sper sa nu fie numai.........un fel de a intreba !

Maria

Reply With Quote