View Single Post
  #15  
Vechi 12.02.2017, 02:38:48
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. M-am uitat pe link si nu scrie pentru ce valori militeaza. Mie mi se pare ca totusi Cristi a scris despre altceva. Or fi doua miscari paralele.
2. Discutia cu psihologul e buna pana la un punct.
Prin solutie concreta eu inteleg si o alternativa la avort, in sensul: ce sa faca femeile cu copilul pe care il nasc. Aici este problema lor. Nu stiu incotro s-o apuce. Ii sperie pruncul.
Da, situatia financiara este un aspect si trebuie umblat acolo.
Dar sunt si alte aspecte cu care nu are treaba guvernul.
Trebuie gasit ajutor temporar (cine sa preia copilul pana tanara sau familia in cauza poate sa se ocupe asa cum trebuie de el) sau definitiv: parinti sau alte rude care sa se implice si sa ajute, asistenti maternali, adoptie, case speciale pentru mama si copil (pentru minore care sunt gravide, unde le si invata sa se ocupe de copil, sa-si faca viata etc.) etc.
In fine, ar fi multe aici.

Ah, vad ca tu scrii de promovarea adoptiei. Eu n-am vazut pe link-ul ala. Ar fi bine sa fie asa.

Dar, repet, era vorba de valorile legate de familie si asta nu inseamna numai avortul.
Din anii 1500 in vest a inceput o prigoana mai puternica impotriva asa ziselor "Vrajitoare".

Multi spun ca erau femeile doctori naturisti care se pricepeau la leacuri dar si la avort.

Prin eliminarea lor, populatia s-a inmultit repede si au emigrat in America de sud, de nord, Australia si asa mai departe.

Deci si in Romania de ar avea Familia ortodoxa de mancare s-ar putea inmultii din nou.
Reply With Quote