Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #676  
Vechi 07.09.2017, 14:36:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Niciodata nu am avut auzit pe cineva sa se indoiasca de veridicitatea citatelor, si este citat chiar si de siteuri ortodoxe care au o parere foarte nefavorabila ecumenismului, deci putem sa le consideram reale.
Stim ca si ortodocsii participanti la sinod au spus ca unele invataturi catolice contin citate eronate din sfinti sau din alte parti, deci nu e ceva nemaiauzit. Am spus asta pentru ca ieri am citit ca unele lucrari despre sinod contin si neadevaruri, ale celor partizani unirii. Dar e posibil ca aceste citate sa fie corecte, nu am negat asta.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Si? Papalitatea era inca slaba.
Ajutor militar sau nu, tot era in avantajul ei.
Din moment ce orientalii aveau disperata nevoie de ajutor militar, iar singura sansa sa o capete era sa accepte conditiilor apusenilor, adica trecerea la credinta catolica, cred ca era o situatie de forta. Din cate am citit, in vremea Sinodului Lyon (sau dupa), papa chiar a spus ca daca nu vor sa accepte credinta catolic o sa vina cu armata sa ii cucereasca.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Pai si atunci de ce te repezi aiurea, cu "au respins-o ca e falsa"?
Ca eu vorbeam de total altceva.
Delegatia ortodoxa era total ok cu folosirea teologiei apusene.
Da, o mare parte din fobia pentru scolastismul catolic vine din circul de care pomeneam.
O foloseau pentru a argumenta ce doreau sa arate, nu pentru ca ar fi fost de acord cu ce sustine toata teologia apuseana. Teologia apuseana expune invatatura catolica, nu e ca si cand ar fi la fel ca teologia ortodoxa. Teologia ortodoxa este completa, nu are nevoie sa fie completata cu altceva. Chiar in primul mileniu era cu mult mai bogata decat teologia apuseana. Cum apusenii nu prea au avut ce sa aleaga l-au urmat pe Fer. Augustin, cu tot cu greselile sale.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Inteleg ca te crezi inchizitorul vigilent, care trebuie sa corecteze cand vede lumea ca scrie chestii care s-ar putea interpreta care fiind ne-anti-ecumenice, dar mai vezi si contextul, Cataline.
Am intervenit pentru ca erau si niste lucruri neconforme cu adevarul. Stiu ceva despre acest subiect pentru ca am discutat si pe forumul catolic despre Sinodul Ferrara.
Reply With Quote