View Single Post
  #6  
Vechi 01.11.2007, 17:09:19
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Pentru Dia20_diana - A fost data porunca de a nu-L reprezenta pentru a-l feri pe om sa nu ajunga sa confunde lumea creata cu El. De vreme ce Fiul lui Dumnezeu S-a intrupat, icoana devine posibila.

Sfantul Teodor Studitul face distinctia intre natura si persoana, distinctie pe care ereticii nu o faceau. El arata ca : "Fiinta dumnezeiasca este necuprinsa, dar fiinta omeneasca este cuprinsa. In Iisus Hristos, s-au unit ipostatic divinitatea cu umanitatea, deci Hristos are doua feluri de atribute: divine si umane". Conform atributelor divine Mantuitorul Hristos este necuprins si netrupesc, dar din punct de vedere al atributelor umane El este : cuprins, trupesc, in forma umana. Rezulta ca avand doua naturi, El este si cuprins si necuprins. Caci daca ar fi fost doar necuprins, nici nu ar fi fost supus mortii. Dumnezeirea ramane dumnezeire, dar se intrupeaza. Domnul a trait in trup, el a avut trup adevarat. Iar acest trup poate fi zugravit.

Sfantul Teodor Studitul spune: "Daca nu se poate zugravi, Hristos, nu a putut fi corporal si deci n-a putut primi nici moartea". Este deci cuprinsa in negarea icoanelor, negarea patimilor Mantuitorului Hristos pentru mantuirea noastra. Negand Mantuitorului Hristos putinta de a fi infatisat in icoana, se neaga toate insusirile Sale trupesti. Astfel, se cade in dochetism.

"Vedeti mainile Mele si picioarele Mele ca Eu sunt" (Luca 24, 39). Dupa inviere El a pastrat insusirile firii omenesti. Altfel, nu ar mai fi poruncit sa fie pipait, pentru a arata ca este om adevarat, din carne si oase".

Reply With Quote