View Single Post
Vechi 24.05.2009, 23:41:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Implicit

Se spune ca un om induhovnicit vede si intelege lucruri care depasesc planul lumesc, dar inglobandu-l intr-o intelegere mai inalta. De asta pot avea clarviziune si pot intelege si problemele lumesti.
Insa nu toti calugarii sunt neaparat la acest nivel. Si unii se cam grabesc sa vorbeasca despre ce nu cunosc. De accea eu cred ca daca ne alegem un duhovnic calugar trebuie sa ne uitam bine pe cine alegem.

Pe de alta parte, a te afla tu insuti in furtuna nu ajuta neaparat la sprijinirea unui tovaras de suferinta. Adica daca un preot are si el aceleasi probleme ca tine nu ii este neaparat mai usor sa te sfatuiasca. Sunt totusi si aici unii care reusesc sa depaseasca planul asta si sa vada lucrurile, iarasi, cu clarviziune..

Drept sa zic, eu mai demult gandeam cum am scris in prima fraza mai sus. Dar ma socheaza si pe mine in ultima vreme asprimea si 'sablonarea' (punerea in sertare, schematizarea vietii in lume dupa reguli stricte) unor calugari, chiar duhovnicesti, in judecarea unor lucruri pe care ei nu le-au trait (stii la ce ma refer, la ce discutam pe alt topic despre casatorie..) Stiu eu, poate nu am / avem dreptate.. Poate nu ne dam noi seama acum de ce este adevarat si folositor in spusele lor. Poate avem nevoie si de asprimea si maximalismul lor, cine stie. Dar trebuie luate atunci cu un graunte de sare.
Reply With Quote