View Single Post
  #8  
Vechi 14.10.2010, 07:53:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raphael Vezi mesajul
Mi-am dat seama ca AGEAC desi sustine ca nu este secta, este o secta.
Pe vremea când eram tânăr liberal, plecam încolonați de la sediul partidului pe străzi, strigând "nu suntem partide ! nu suntem partide !". Ați văzut dv pe cineva dintr-o sectă prezentându-se și zicând: "noi suntem o sectă" ?

Citat:
Ceea ce vreau sa discutam este de ce o biblioteca permite sa intre sectele in ea sa racoleze adepti.
Părerea mea e că nu trebuie permis acest lucru. Pe de altă parte, pericolul sectelor este mult exagerat. Problema românilor este necredința, și nu faptul că ar face parte din secte.

Este mult mai bine pentru cineva să facă parte dintr-o sectă, decât să facă parte din poporul de samariteni în stare de lâncezeală spirituală din care fac parte cei mai mulți care își spun "ortodocși", dar care au trecut pe la biserică ultima dată cu ocazia nunții lor și vor mai trece la propria înmormântare. Eu cred că cel care aderă la o sectă îl caută pe Cristos, chiar dacă a greșit calea și Îl caută pe arătură. La vremea rânduită de El, sperăm ca Spiritul Sfânt să răspundă căutării lor, arătându-le calea potrivită. Că nu vrei, Stăpâne, să pierzi făptura mâinilor Tale ci ca toți la cunoștința adevărului să ajungă. Din păcate, aceștia sunt o minoritate. Dar ce ne facem cu majoritatea celor din Biblioteca Județeană Brăila, ca și de peste tot, care nu au găsit un mod greșit de a avansa în direcția Soarelui nostru, ci pur și simplu nu își propun acest lucru, preferând să stea în umbra păcatului și nesimțirii spirituale ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote