Subiect: Carti eretice
View Single Post
  #9  
Vechi 18.09.2006, 13:30:34
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tu vii si imi dai niste citate din Vechiul Testament....dar eu te intreb :tu stii ce este acest Vechi Testament, de ce a fost scris si cum a fost scris?
Printre altele este dovada clara a motivatiei pt care Dzeu a creat lumea, a ales un popor care s-a indepartat de El si in final s-a tinut de cuvant aratandu-si marea Sa Iubire prin Fiul Sau care a venit "la plinirea vremii" sa impace creatia cu Creatorul...ce inseamna plinirea vremii?...inseamna ca pacatele oamenilor,inclusiv ale poporului ales ajunsesera intr-un grad foarte mare de decadere si atunci a venit Mesia...de aceea nu osoara i-a fost crucea...poporul ales nu L-a recunoscut,desii profetii lor vorbisera in repetate randuri de acest Mesia ,pt ca ei asteptau un izbavitor care sa-i scape de colonia romana...asta demonstrand inca o data intunecimea mintii lor si egoismul si mandria in care se scaldau....

Deci....parerea mea este ca,daca tot te obosesti sa citesti la nesfarsit scripturile mai fa-o si cu folos...adica,cauta sa mai si intelegi ceea ce citesti...pt ca biblia poate fi interpretata in mii de feluri,dupa mii de minti....dar sa nu uitam ca aceasta carte are un inteles esoteric si unul exoteric....iar tu vad ca te opresti strict la cel exoteric si cu inclinatie negativa fiindca tu asta vrei sa scoti in evidenta ,de fapt....dar din pacate nu ai succes....
Reply With Quote