View Single Post
  #21  
Vechi 10.09.2015, 17:18:33
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Una e să invoci pe Duhul, alta ca Duhul să și vină ("vino și Te sălăsluiește întru noi") și să ne curățească,
alta ca omul să primească pe Duhul în împreună-lucrare întru cercetarea și vindecarea lui.
Din cunoștințele mele despre spitale, boli, bolnavi, psihopatologie (apropos: tu ce cunoștințe ai? Studii, practică, formare, experiență de ambele părți ale relației terapeutice, ceva...) am toate motivele să cred că majoritatea bolnavilor mintal din categoriile nozografice majore (și nu numai) nu au dispoziția interioară, înainte de tratamentul cu neuroleptice, pentru smerita cugetare care le-ar deschide drumul cooperării cu Duhul Sfânt. Nici pentru alte activități sanogene și sfințitoare, cum ar fi, de pildă, lepădarea de voia proprie, ascultarea de medic și de preot, căință pentru faptele săvârșite, exersarea unui nou mod de a trăi etc. Toate acestea încep să mijească abia după tratament, unul adeseori îndelungat. Abia apoi, după o stabilizare a funcțiilor psihice în registrul normalității, vine și momentul prielnic pentru ca bolnavul să intre în grija preotului și a comunității euharistice.
Dar dacă în experiența ta de "viață" ai întâlnit mai ales nebuni, analfabeți din zorii precambrianului și farseuri în lăcașurile de cult, dacă ți s-a spălat creierul (de-ai ajuns mai întâi oaie, apoi copac) și ai pierdut cele omenești, dacă confunzi biserica cu laboratorul de ocultism și prosteală pe față ale coanei omidee, atunci e de înțeles. Îmi pare rău!
Ar fi bine să înțelegi că preoții nu sunt magicieni sau vraci; iar de sunt cumva, teme-te: dacă învie Rahan, ți-i rade pe toți! De barbă, vreau să zic, că el așa proceda - revezi volumele 1-75, din colecția oricărei grădinițe mai răsărite.
Si cu vindecarea slugii sutasului cum ramane? De ce nu mai e suficient sa ai tu, el, ea, oricare credinta iar Dumnezeu sa vindece fara ca cel bolnav sa creada in El?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote