View Single Post
  #7  
Vechi 27.03.2007, 22:18:27
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihu
Citat:
În prealabil postat de irina77
cred ca este totusi o atitudine exagerata. omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu- adica sa fie si el creator si sa-si foloseasca talantii in slujba Lui Dumnezeu, nu a propriilor patimi. Nici eu nu mai am rabdare sa urmaresc orisice film, indiferent de reputatia creata in jurul sau, dar exista totusi opere de exceptie care te fac sa gandesti... nu stiu daca ai vazut Ostrovul. Sau filmele lui Tarkovski.
da, e adevarat ca omul a fost creat dupa chipul Lui dar nu pentru a face filme. creatiile umane (literatura, muzica, sculptura... etc) sunt nimic altceva decit VANITATE. arta nu te mintuieste ci, mai degraba, te duce de ripa. singura arta (adevarata!) este creatia lui Dumnezeu, creatie culminind cu facerea noastra. filmele nu te duc in rai. sau arta in general.
Mihu, iti plac icoanele? Pictura este o forma de arta? Binenteles ca arta ins ine nu te va duce in rai, insa nu asta este scopul ei? Muzica iti place? Muzica de una singura te duce in rai? Asta nu inseamna ca nu sunt lucruri frumoase, de admirta, de relaxat mintea, ochiul.
Nu mi se pare normal sa excluzi orice doar fiindca nu te ajuta la manutire... teajuta electricitatea la mantuire, dar coca-cola? Te ajuta calculatorul, in cele din urma la mantuire? Nu... manutirea o poti obtine independent de toate astea... la fel ca si arta, asta nu inseamna ca nu sunt de aprecita, de folosit, de bucurat de ele.
Reply With Quote