View Single Post
  #10  
Vechi 19.08.2010, 15:19:29
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.petre Vezi mesajul
O prietena de-a mea (intamplarea face ca ea sa fi nascut prematur un copil tot ala maternitatea Giulesti), care se declara agnostica si cu care mai port astfel de conversatii, mi-a lasat un mesaj la care am ramas absolut blocata:

"Daca eu merg pe strada si vad o casa in flacari in care ard 3 copii, as sparge geamurile cu mana goala sau as intra cu masina prin perete ca sa-i salvez. Dumnezeu, care -fiind omniscient- stia inca dinainte de a crea lumea ca tragedia asta se va intampla, cum a putut sa treaca nepasator pe langa suferinta groaznica a acestor copii ? A stiut si a acceptat situatia. Uite o analogie: in dreptul penal as fi condamnata 100% daca as vedea asa ceva, as putea interveni (dumnezeu e omnipotent), dar nu as face nimic. Ca atare, afirm ca eu sunt mai morala decat un astfel de dumnezeu al tau."

Cum sa ii raspund ?

Acesta este un "argument" clasic din partea ateilor. Dar ei pierd din vedere ca moartea si chinurile acestei lumi nu i se datoreaza lui Dumnezeu, ci omului, iar salvarea pe care El o ofera si pe care o doreste este aceea a sufletelor, iar nu a trupurilor care oricum sunt muritoare.

Dumnezeu savarseste noian de minuni, inca si acum - cautati marturii si veti gasi destule -, dar El nu lucreaza precum omul. Judecatile Lui au in vedere un plan mai larg decat noi, chiar daca noi deseori nu sesizam acest lucru.

Tragedia mamelor ai caror copii au murit sau au fost raniti nu poate fi alinata decat tot de Dumnezeu, si poate aceasta este una din minunile pe care Dumnezeu le savarseste si noi de multe ori nu le sesizam.

Si trebuie sa ne gandim ca - asa cum amintea Marius mai sus - probabil cea mai mare suferinta a unei mame a fost a Maicii Domnului, Mama lui Hristos. Si ea, si Fiul ei, au patimit precum nimeni altii. Daca pana si ei au trecut prin aceste chinuri, oare ne vom revolta noi?
Reply With Quote