Subiect: cele 10 porunci
View Single Post
  #30  
Vechi 23.11.2010, 12:02:17
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Esti binevenita la orice varsta!

Citat:
Īn prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Doamne ajuta! Stiu ca la varsta mea nu sunt bine-venita pe forum ortodox,dar alte forumuri nu mi se par potrivite pt ceea ce vreau sa intreb.
Am discutat azi la scoala,respectiv la religie despre cele 10 porunci.D-lul profesor a zis ca unii oameni sunt de parere ca poruncile sunt cat se poate de potrivite si pt prezent,altii sunt de parere ca sunt invechite si nu prea am inteles mare lucru.Bun,ceea ce vreau eu sa va intreb este:voi ce parere aveti?Cum se portivesc poruncile cu ziua de azi in comparatie cu trecutul?Adica in legatura cu prounca 1,inainte existau oameni care credeau si in alti zei dar in ziua de azi mai este la fel(sau aici pot intra si sectele,adica existenta sectelelor incalca prima porunca?)?etc cam asa m-ar interesa pt fiecare porunca un fel de comparatie despre incalcarile ei in trecut si in prezent(pt ca la ora ne-a prezentat foarte sumar si in plus vreau mai multe pareri)
Cum sa nu fie actuale cele 10 porunci?
Sa le luam pe rand, o sa ma ierti, dar scriu pe scurt, ca nu pot sta mai mult timp azi:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
Cate secte ciudate nu au aparut? Chiar si la noi, dupa 1989 au patruns fara opreliste tot soiul de culte, ciudate, unele chiar satanice.

2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
Da, cata lume nu venereaza vedete, VIP-uri, sunt fani cica, innebuniti dupa cate o persoana oarecare, din lumea muzicii, filmului, etc. Un exemplu facil, mai sunt si altele mai profunde.

3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
Cand ar putea fi neactuala aceasta porunca? Niciodata!

4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
Cata lume isi mai aduce aminte ca Duminica trebuie sa mergem la Sf Liturghie sa multumim pentru ceea ce ne-a dat Dumnezeu si sa-L rugam sa ne ajute in fiecare zi a vietii noastre? Lumea merge la piata, sa vanda sau sa cumpere, face curatenie, merg la pic-nic, merg la cluburi, sau muncesc pe camp, atunci cand la biserica suna clopotele sa ne adune la sfanta slujba.

5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
Cati copii nu uita de parintii lor? Cati copii vorbesc urat cu parintii lor? Cati mai asculta de parinti?

6. Sa nu ucizi.
Cand ar putea fi perimata aceasta porunca? Niciodata

7. Sa nu fii desfranat.
Desfranarea poate fi de mai multe feluri. Inclusiv vizuala. Cate filme nepotrivite, emisiuni desantate nu sunt difuzate zilnic la TV? Cate fete nu umbla cu sanii la vedere, cu buricul sau chilotii iesiti din pantaloni? Cati baieti nu fac asemenea lor? Si multe alte asemenea...

8. Sa nu furi.
Nici macar pentru a manca. Si atunci trebuie sa ceri.
Ia uite unde a ajuns tara noastra dupa 20 de ani de furaciune.

9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
E minciuna, care se spune atat de usor....... E neactuala porunca? N-as crede.

10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
Sa te multumesti cu ceea ce esti tu, cu ceea ce ai, daca vrei mai mult fa eforturi, nu-l pizmui pe cel de langa tine. Lasa-l, cine poate sti daca e spre binele lui sa fie mai bogat, mai sus-pus, etc....?


Am incercat sa scriu cat mai scurt pentru ca nu am timp
Cele 10 porunci sunt mai de actualitate ca nicicand. Iar la noi in tara, poate mai mult ca oriunde. Daca, in scurta si naiva democratie cladita atat de subred, toti cei care au detinut o functie de raspundere la carma tarii si-ar fi adus aminte de aceste 10 porunci, altfel am fi azi.
Si nu doar cei care sunt pusi in frunte, si ceilalti, toti ar trebui sa-si aminteasca mereu cuvantul Domnului, noi, fiecare dintre noi, la locul nostru de munca, intre vecini, la scola, in autobuz (rar mai vad pe cineva sa cedeze locul in autobuz!).
Dar cei din frunte, mai abitir decat toti, ca de aia si-au luat raspunderea.
Reply With Quote