View Single Post
  #66  
Vechi 14.04.2011, 10:36:52
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Trairea credintei... nu pastrarea ei intr-un sertar. Pazirea poruncilor nu din constrangere ci din dragoste, caci poruncile sunt de fapt libertatea intru Hristos si nu "ingradire". ("toate imi sunt permise dar nu toate imi sunt folositoare. toate imi sunt permise dar nu toate zidesc. toate imi sunt permise dar nu ma voi lasa robit de nimic" rau, spune Sfantul Pavel)


Greu e pacatul si patima. A trai intru Hristos este usor pentru cel ce vrea aceasta din toata inima.

Viata intru Hristos este cel mai usor lucru pentru om, nu spune Domnul: "luati jugul meu asupra voastra caci jugul meu este usor si povara MEA este USOARA"?
Nu spune Iisus "fara Mine nu puteti face nimic" (Ioan 15,5). Ce lucru este greau cand suntem in comunicune cu Hristos?

Sa ne ferim de mandria de fi crestini ortodocsi, cum ca noi suntem pe cea mai grea cale... nu fratilor, noi suntem pe cea mai usoara cale pentru om, caci Hristos este cu noi si ne ajuta intru toate. Preacurata Maica Domnului pururea mijloceste pentru noi si ne ajuta cu harul si puterea lui Hristos Domnul Dumnezeul nostru.

Asadar sa luam aminte.
Doamne ajuta!
Eugen, ca de obicei ai dreptate! Constat ca esti esti foarte exigent.
Este o incurajare pentru mine cand spui ca viata intru Hristos este lucru usor. Totusi... mie mi se pare atat de greu.
Doamne ajuta!
Reply With Quote