View Single Post
  #67  
Vechi 25.05.2011, 08:01:18
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Insa eu sunt o idealista,visez la o lume frumoasa,utopica,perfecta
bineitneles, si eu as vrea ca parintii sa isi creasca copiii numai in aronie si iubire...asa este si ideal .... si greu de crezut dar exista si familii fericite ... cunosc si eu cazuri ...

desigur ca problemele personale, fie ele de la servici sau o indispozitie, nu trebuie amestecate in viata copiilor, ei nu trebuie sa simta prea mult din greutatile si capriciile vietii. dar eu zic ca lumea nu este perfecta, oamenii nu sunt perfecti, sunt unii parinti care ascund mai bine problemele si nu se exteriorizeaza si altii care nu pot sa se ascunda ...

oricum o farama din greutatile vietii trebuie sa le simta si copiii, ca sa nu viseze marea cu sarea perfecta si apoi cand intra in lumea cea rea sa aiba dezamagiri si sa fie izbiti din toate partile ... eu asa am crescut ... credeam ca toti oamenii sunt buni, lumea este fffffffoarte buna, pentru ca bunica a avut grija sa am de toate, sa nu simt absolut deloc greutatile care le ducea ea, sa am totul pe tava ... si cand am ajuns la facultate si am cunoscut mai multi oameni si am vazut cat de falsi si rai pot fi, am avut foarte mult de suferit ... pentru ca nu m-a avertizat nimeni sa nu ma incred din prima in oameni, nu mi-a zis nimeni ce ma poate astepta ... eram foarte naiva ...

una e cand simti din greutatile din familie, te maturizezi, altfel te increzi in oameni, altfel ii cunosti, altfel iti daruiesti inima, altfel esti pregatit pentru viata, dar cand ai impresia ca totul e roz si vezi ca de fapt totul este foarte colorat si de multe ori e colorat in gri si negru ai foarte mari dezamagiri ... lumea este foarte rea ...

bineinteles, sunt total impotriva batailor copiiilor, zic batai crunte, nu palmute de astea, ca si bunica a dat in mine ca intr-un sac de cartofi, cu palma, si FOARTE BINE a facut, pentru ca sunt si astea educative, altfel nu ajungeam unde sunt acum. deci nu ma refer la batai crunte, cu cureaua, sau cu batul, sa bagi copilul in spital, astea sunt deja cazuri de asistenta sociala ...

si ce nu mai sunt de accord, dar totusi fac si eu si imi pare extrem de rau, este certatul parintilor in fata copiiilor. vazand ca sunt copii care isi urasc parintii doar pentru ca se cearta in fata lor, voi incerca sa nu mai fac asta.... pentru ca nu vrea sa ajung sa ma urasca copiii mei, Doamne fereste ...
Reply With Quote