View Single Post
  #20  
Vechi 07.03.2013, 22:59:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Desigur ca am glumit dar na..e ciudata chestia cu mancarea oferita mortilor..SUFLETUL SE HRANESTE CU RUGACIUNE,MILOSTENIE,IERTARE nu cu mancare,ceva material.Ma intreb de la laptele ala oare calciul il are crescut?Mortul?Scuze gluma,daca nu va place..dar consider ca e deplasat sa dam mancare mortilor..poate o coliva si atat dar sa dam si suc si altele.Eventual un Redd Bull,sa prinda aripi si sa danseze pe un norisor cu un inger.
Tigrule, daca tie ti se face sete intr-o zi secetoasa si nu ai in jur nicio sursa de apa si niciun ban ca sa iti cumperi, nu ai primi un pahar de suc de la o batranica, care spune: sa fie intru pomenirea mortilor mei! Daca accepti, cine bea sucul, tu sau mortul? O face batranica o fapta buna in fata Domnului sau nu? Asemeni si daca esti flamand sau esti imbracat prea subtire.


Pe cuvantul meu, daca nu ai fi un user vechi, te-as crede vreun sectant venit sa tulbure apele in ajun de Mosii de iarna. Altfel insa, sunt de acord ca in mediile noastre, putina lume mai stie semnificatia pomenilor crestinesti, si multi fac pomana numai asa, ca sa bifeze o randuiala, o traditie si sa ii fie mortului bine pe lumea cealalta. Multe persoane impart pachete la rude si cunostinte, si nu la nevoiasi, facand un troc: eu iti dau tie un pachet duminica asta, duminica viitoare tu imi dai mie si ce fericiti sunt mortii nostri ca mananca papanasi si beau tuiculita! De aia e bine sa mai citim si noi niscaiva carti duhovnicesti, sa nu ramanem prizonierii babismelor si sa credem ca asa arata ortodoxia.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote