View Single Post
  #63  
Vechi 05.10.2022, 21:40:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de findus Vezi mesajul
. Iar daca ar fi fost o defaimare nedreapta pe care a luat o in spinare asemenea parintilor din Pateric (cum am crezut si eu in inscenare si in nevinovatia dansului in primele zile de la darea in presa), purtarea lui ar fi fost alta - dar nu ceea ce face confirma si mai mult vinovatia faptelor dar si tabloul clinic pe care vi l-am prezentat. Din pacate nicio purtare crestineasca pana acum. Sa ii dea Dumnezeu tamaduire sufletului si zile de pocainta, sa il ajute sa gaseasca chipuri de pocainta.
Nu știm cum a decurs ancheta și ce s-a întâmplat, poate i s-a băgat în față ceva și a semnat, sau i s-a prezentat o reducere a pedepsei dacă recunoaște, habar nu am, e foarte solicitantă o anchetă, mai ales dacă nu ai mai trecut prin ea și dacă s-a dus fără avocat acolo la secție în primă fază.

De ce nu a negat la tv e foarte simplu, că tot ce declari se poate folosi, nu e singurul om care trece printr-o cercetare judiciară poate sunt mii/zeci de mii de persoane care au probleme de clarificat cu justiția anual, cum ar fi presa să tot vină ciorchine după tine, la fiecare înfățișare ?
Deja e tracasant să te ții după un om doar ca să ai motiv să tot dai „noi imagini cu părintele cutare” de parcă e un exponat, bine măcar că s-au mai potolit apele după vreo 3 săptămâni și i-au mai dat liniște.

Poate e și supărat pe presă că la câtă audiență și materiale le-a făcut se comportă așa cu el și atunci se cufundă în izolare, cine știe.

Păcatul există în Biserică dar în grade „nepenale” după legea laică la mulți, un preot se încarcă de la spovedanie cu multe căderi și trebuie să-și decolmateze mintea, există riscul ca psihicul să se fragilizeze în timp.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote