View Single Post
  #23  
Vechi 27.12.2012, 16:08:03
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

toate nuntile la care am participat,ba mai mult,toate nuntile despre care am auzit (si nu am fost la ele) au avut loc sambata,astfel incat,acum cateva luni,cand mi-a picat in mana cartea "Calauza ortodoxa in familie si societate" a Parintelui Ioanichie Balan am ramas uimita cand am citit ca nunta nu se face sambata,ci duminica.
pe de alta parte,asa cum spunea Parintele Teofil Paraian,anume ca in ziua de azi nu e pacat sa mergi la o nunta cu lautari(pt ca majoritatea nuntilor se fac acum cu lautari si daca te cheama la nunta un prieten apropiat,o ruda si tu nu te duci pe motiv ca "nunta cu lautari e pacat",persoana respectiva mai mult ca sigur se va supara),tot asa ma gandesc ca nu e pacat sa faci nunta sambata(nu ca nu ar fi minunat ca aceasta sa aiba loc in zi de duminica,dar acest lucru e mai greu de realizat atunci cand ai mai multi invitati care nu sunt "crestini practicanti" pt ca risti sa dai nastere la fel si fel de dispute;pana la urma,trebuie tinut cont si de invitati pt ca sunt totusi persoane importante,rude sau prieteni,nu mi se pare corect sa calcam peste cadavre).
Reply With Quote