View Single Post
  #19  
Vechi 17.08.2009, 20:57:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Este pacat sa gandesti asa.
1. Poti sa te rogi pur si simplu intr-o biserica catolica. Dumnezeu se afla si acolo.
2. Bisericile ortodoxe din strainatate sunt de fapt catolice sau protestante, ma refer la cladiri. Asa ca nu vei intalni biserica ortodoxa din tara cu icoane si alte cele. Da, se straduiesc sa puna cateva icoane si usi de altar, dar pe asamblu ramane lacas catolic sau protestant.
2. Slujba este scurta, dar este f. asemanatoare si cu acelasi sens si continut. Lipsesc cantarile noastre si multimea de ectenii. Probabil, eu asa inteleg ca la ei se tine numai liturghie prorpi-zis, in timp ce la noi mai apare si utrenia la inceput si mai apoi parastase si mai stiu eu.
3. Slujba catolica are anumite lucruri care mie imi lipsesc la ortodocsi si n-am inteles de ce nu exista la noi: acel "dati mana si faceti pace" cu cei din jur, chiar necunoscuti, mie mi se pare superb. Semnul pacii si iubirii de aproape.
Unele lucruri imi displc si mie la catolici, mi se pare mai superficial. Probabil ca este obisnuinta cu slujba noastra.
La noi ma apasa unele lucruri ( de ex. lipsa de lumina de la noi). Ma rog, nu intru in detalii.
4. Exista biserici catolice superbe ca arhitectura si interioare. Chiar monumente. Tie chiar nu-ti plac?
Si din nou: Dumnezeu este peste tot. Fii mai toleranta, mai flexibila. Du-te la slujba la ei si roaga-te in legea ta, dar macar intr-o casa a Lui, decat sa nu mergi deloc.
Reply With Quote