View Single Post
  #12  
Vechi 03.07.2006, 23:32:26
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

sa sti ca-mi place sa merg duminica la biserica, si imi pare rau ca nu pot merge mai des chiar si in timpul saptamanii daca preacucernicii nostri preoti din parohie ar avea bunvointa sa organizeze seri de cateheze in loc sa se ocupe cu alte afaceri lumesti, cum e posibil ca un preot sa spuna ca Sf Liturghie trebuie sa se termine la ora 11 pt ca timpul e pretios in sec 21! stiu foarte bine ca Sf Liturghie este o adevarata Evanghelie, da te intreb cati o inteleg? sa nu-mi spui ca cei ce vor sa o inteleaga vor cauta sa inteleaga, pt ca putini sunt aceea care o vor face, daca preotul ar avea mai mare dragoste de Cuvant nu zic ca toti ar fi dreptcredinciosi, dar oricum ar fi mai multi de cati sunt acum. stiu ca parintii Bisericii au fost adevarati traitori ai credintei, nici pe departe sa ma consider mai vrednic de cat ei dar sunt convins ca n-ar vrea sa vada trairea de azi a ortodoxiei! Stefan cel Mare a ajuns Sfant pt ca a fost un erou national respectat mai ales in partea Moldovei si Biserica s-a folosit de lucrul asta pentru a aduce in calendarul Ortodox Roman inca un sfant,"Ce in ceruri seaman n-are" o fi mai sfant de cat Maica Domnului sau de cat Sf Ioan Botezatorul?? prin faptul ca a construit manastiri nu poate fi sfant, oricum le-a construit din banii tarii nu din banii lui atunci am putea sa spunem ca si Becali e sfant pt ca si el construieste biserici! uita-te atent la unele practici din biserica nu inteleg ritualismul exagerat, nu incerca sa-mi explici ca stiu explicatiile, asi vrea ca Biserica Ortodoxa sa fie asa cum trebuie sa fie o biserica, roditoare si castigatoare de suflete nu depozit de conservat traditii locale, eu nu atac ortodoxia nici nu asi fi vrednic ci vreau sa spun ca exista unele lucruri care nu au ce cauta in credinta, acestea ingreuneaza credinta, ganditi-va cum era in primele 4 secole crestine, asa ar trebui sa fie, dar nu e din pacate nu ma priviti ca pe un protestant, sunt ortodox si vreau sa ma simt bine in biserica mea sa pot in biserica sa fiu aproape de Dumnezeu si sa aud din gura preotului chemarea la pocainti nu istorie si povesti fara rost, nu vreau sa-si reformeze doctrina, ci doar unele practici si sa-si intareasca propovaduirea doar Liturghia nu ajunge, pt mantuire trebuie sa sti cuvantul si sa-l urmezi ca doar Sf impartasanie nu te mantuie ai nevoie de roade, Domnul sa ne lumineze sa vedem voia lui asa cum El vrea , Daca am suparat pe cineva imi cer iertare nu am vrut sa zignesc pe nimeni, cu atat mai mult Sf Biserica .Doamne ajuta!
Reply With Quote