View Single Post
  #1  
Vechi 23.07.2016, 00:31:35
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Materia nu exista, cine e Dumnezeu ?

Poate stiti deja, dar ca un reminder, s-a demonstrat clar ca particulele cuantice nu exista decat numai daca sunt observate. Dupa mai mult de 50 de ani conflictul Bohr - Einstein a fost rezolvat in favoarea lui Bohr, prin demonstrarea inegalitatii Bell de catre nu mai stiu cine. Propozitia asta am scris-o ca sa cautati pe net astfel incat sa vorbim despre acelasi lucru.


In consecinta, materia nu are o existenta obiectiva. nu va bucurati prea tare ca nici spiritul nu are. Nici nu se vorbeste de spirit in ecuatiile lui Einstein , Bohr sau Bell.

In schimb asta da apa la moara ideii de creator. De fapt, creatia este una dintre interpretarile fizicii cuantice care are destui de multi adepti. Fizica cuantica nu este clar inteleasa si unii zic ca nu va fi niciodata. Exista vreo 6 interpretari dintre care una este existenta unui creator.

De aici si pana la ideea ca acel creator e bun e cale lunga. Inteleg perceperea creatorului ca fiind infinit, asta e simplu, dar de unde si pana unde dogmatica crestina considera ca Dumnezeu este bun ?


Mie mi se pare ca e total indiferent, nici bun, nici rau, cum da Domnul, vorba romanului.

In lumea lui Dumnezeu, acesta probabil este un adolescent care joaca un joc de strategie pe calculator. Noi suntem jocul, adica personajele din joc care incearca sa-si traiasca o viata.

Nimic nou, sigur ati mai auzit de-astea, dar ideea principala este ca Dumnezeu nu e bun deloc. E absolut neutru. Mie asa mi se pare in ultima vreme.
Reply With Quote