View Single Post
  #16  
Vechi 11.04.2019, 14:18:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dragul meu Iorest, nu vreau să mă amestec de o parte sau de alta a discuției dar iartă-mă că intervin. Ție ți se pare creștinește și politicos felul în care dialoghezi cu un bătrân cu părul alb care din ce a scris îmi pare că te-a mângâiat?
Omule cum să nu te enervezi când se trezește cineva să acuze de interese meschine, munca cea bună a altora ?

E a mia oară când fac referire la situație, eu am prezentat o inițiativă derulată cu binecuvântarea Patriarhiei, petru 7 a împroșcat aducând suspiciuni nefondate.

Nu am făcut threadul ca să mă cert, nu am comentat deloc la vreo postare de a lui până să vină el să facă praf threadul cu tot felul de acuze .

El e politicos când aduce insinuări nefondate și calomniază voalat munca unui ierarh, a doi preoți voluntari și a altor credincioși fără să-l fi provocat nimeni?

Uite și niște exemple
Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
”Banii n-aduc fericirea ci atrag hoții” și ”scopul nu scuză mijloacele”.
Încă din prima propoziție abate discuția înspre hoție.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
”Filantropiile” astea lumești pentru slavă de la oameni și cluburile de socializare ale tinerilor sub ”paternalismul” ortodox sunt ceva foarte lumesc.
De unde știe el că sunt pentru slavă de la oameni, cu ce scop aruncă într-o lumină proastă o inițiativă bună a unui ierarh și voluntari ?

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Vreau să spun că dacă te ocupi de tot felul de afaceri lumesti sigur vei pierde din atentie ceea ce era mult mai important, iubirea de Dumnezeu si mântuirea, acoperind paternalist păcatul pe care ajungi să-l patronezi în colaborare cu maimarii vremii cu care ajungi să te mâmjesti pentru aceleasi interese viclene satanice, omenesti, de care nu o să mai poti să scapi usor sau măcar să devi constient, o să cazi si le vei sluji amăgindu-te cu realizărili mărete..
Cine acoperea paternalist păcatul, ce legături sunt în concret cu mai marii vremii în această librărie, de ce insinuările astea deplasate ?
Cum de-și permite el să vorbească de rău cu atâta înverșunare și nonșalanță ?

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ți-am bolduit invectivele, acuzele și procesele de intenție, pentru că citind discuția m-am văzut în Petru7 pe mine de altădată și m-a speriat felul în care crezi că ''aperi'' Biserica ortodoxă, viitorul tinerilor ortodocși sau credința și morala și smerenia ei.
Am fost exasperat de nonșalanța cu care acuza pe alții care nu i-au greșit cu nimic, din exasperare am scris(nu din răutate), tu dacă vezi că cineva acuză cu rea voință oameni care fac bine nu te enervezi ?

Mi le-ai scos din context, absolut toate răspunsurile erau la reacția lui, a postat 3 mesaje în care acuza sub diferite forme o intenție bună a unor preoți și voluntari, după care a trecut să mă atace, el m-a jignit și-n ultima postare.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
N-ar strica să-ți ceri scuze tuturor celor ce au asistat la felul în care scri așa cum mi-am cerut eu în firul de Bun găsit pentru că îmi pare că dai dovadă de foarte mult pripism pătimaș.
Am vrut să trec elegant peste subiect dar de vreo 3 mesaje tot atacă sistematic acest thread, chiar am mai scris ceva să depășim situația, te rog nu mai scoate doar ce spun eu în evidență prin bolduire.
Eu vreau la acest subiect să vorbim numai despre inițiative constructive făcute de B.O.R sub îndrumarea duhovnicească a unor preoți.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Precis te-am supărat domnule Iorest.
Nu m-ai supărat, dar hai te rog eu frumos de acum înainte : 1 să urmărești toată cronologia mesajelor de la primul până la ultimul și să vezi cine obstrucționează, cine a provocat, 2 să nu mai scoți cu bolduit în afara contextului, dacă vrei să ne respectăm, trebuia să fi citit tot threadul de la început.

Am rugămintea să nu mai facem abateri de la subiect pe acest thread cu 100 de postări în care se pierde substanța mesajului, atât te rog și pe tine, deschide orice alt subiect dacă nu-ți convine tema.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 12.04.2019 at 15:53:28.
Reply With Quote