View Single Post
  #15  
Vechi 04.08.2012, 01:44:29
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

De si nu ma pot compara cu experienta antevorbitorilor ,la cei 39de ani zic eu ca pot sa zic si eu o parere .Singuratatea daca stii sa o folosesti e bine ,chestia e sa nu devina o povara .
Cine a spus ca se infiripa o latura matrimoniala pe acest site a zis bine si eu cred ca e bine venita ! Ca sa gasim o sotie din biserica ca sa ma exprim asa ,e destul de greu ,deoarece majoritatea fetelor sunt foarte timide si intr-o eventuala intalnire de gradul "0" e dificil de stabilit o legatura . De ce ? Profilul fetei/femeii nemaritate crestinei : batic ,il poarta chiar si pe strada,fusta lunga pana in pamant ,chiar si in afara mersului la biserica,timiditate excesiva ,privirea de cele mai multe ori indreptata catre pamant ,sau evitarea contactului vizual cu un eventual baiat,barbat ,isi traieste viata dupa scrieri ce se refera exclusiv la traiul intr-o manastire ,Pelerinul Roman devine litera de lege ,daca merge la o manastire un eventual sfat primit de la un calugar il rastalmaceste cu mintea ei ,binenteles ca nu ma refer aici la fata sau femeie ce face parte din Oastea Domnului deoarece daca provine de acolo sau are prieteni de acolo...cazul e inchis definitiv.
Acum despre EL : e oarecum asemanator ,doar ca dorinta de a cunoaste ,de a intalni ,se loveste de un zid care este neincrederea in sine :" eu sunt urat , o alta fraza ,dar daca nu ma place si ma fac de ras? etc.
Trebuie sa se inteleaga foarte clar ca atat timp cat nu iti arati (in mod politicos) simpatia pentru ea/el intrun mod vizibil evident ,sansele sunt aproape nule . Baieti e o vorba din batrini :"femeia nu vine sa te traga de pantaloni " Incercati sa va deblocati emotional ,incercati sa atrageti atentia ,oferind o floare ,un salut ,trebuie sa oferiti ceva ,sa lasati o portita deschisa prin care sa se infiripe un dialog . Trebuie incercat ,odata de doua ori ...E foarte important si cum arati ,trebuie sa fii ingrijit ,cu o vestimentatie normala ,nu excentrica si poate cine stie ? In biserica poti avea un prieten ,el poate avea o sora si de aici se poate infiripa ceva ,sunt multe parghii ajutatoare,o alta vorbeste cu preotul de la biserica la care mergi ,e de preferat ca preotul sa te cunoasca bine ,poate el sa te ajute ,eu cunosc asemenea cazuri .
Trebuie sa intelegem ca cu mutrele posomorate sau cu barbi lungi e greu sa ne casatorim ,ar trebui sa fim in fiecare zi fericiti ca traim in Hristos ! Unde iti este fata cu batic fericirea privind in pamant ? Unde iti este baiete curajul ? Cu vise utopice sau cu o caruta de complexe vom ramane mult timp cu conceptul ca suntem blestemati !
Reply With Quote