View Single Post
  #65  
Vechi 06.10.2014, 10:51:19
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ia ascultati fratilor: facem si noi o epistola catre S. H. in care sa incercam sa-i explicam si noi cu argumentele noastre umane ca exista Dumnezeu ?

Se baga cineva la asa ceva ?

Mie personal mi-a ajuns de S. H. sa-l vad toata ziua prin ziare ca el nu crede in Dumnezeu si ca ... alea alea.

Are cineva credinta sa-i scrie o scrisoare lui S.H. ? Sau avem credinta sa-i scriem o scrisoare lui S.H. noi forumistii din RO ?
E o idee buna, mai ales daca colaboram toti: ortodocsii, catolicul, protestantul, neoprotestantii, "si ultimul pe lista, cu voia dvs.", adenominationalul. :)
Serios, chiar este o idee buna. Ca intentie. Insa, gindeste-te: (auto)cenzura propriului subiectivism nu va functiona? Nu va arunca el "la cos" mesajul nostru? "Imi scriu niste bastinasi din proaspat colonizata si intens de noi exploatata Europa de Est ca cica exista Dumnezeu, desi eu le tot spun ca nu. E logic ca primitivii aia inca se mai inchina la tunet". Cam asa imi imaginez un raspuns al lui, fie in forul lui interior, fie un comentariu catre un tert.
Poti sa ma asiguri ca nu poate fi asa?