View Single Post
  #170  
Vechi 12.07.2009, 22:44:11
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@zaharia_2009: inteleg pilda postata de tine dar nu o consider universala valabila tuturor oamenilor. Intalnesc si eu oameni care le reproseaza altora lucruri pe care le fac si si insisi, dar cunosc si multi oameni care se straduiesc sa nu faca asta, si incerc sa ma numar si eu printre ei (si crede-ma, sunt extrem de critica cu propria-mi persoana si foarte sincera cu mine insami). Deci nu cred ca se poate spune despre toti oamenii, sau macar despre o majoritate, ca la capitolul "ce nu va place" au incluse de fapt aspecte care le displac la propria lor persoana. Exista si o discutie intre psihologi pe aceasta tema, pe marginea unui test de personalitate care urmeaza acest mecanism (se cheama Predictive Index). Pilda este totusi frumoasa.

@cristiboss56: despre femei afirmi contrariul (si anume ca sunt eminamente rationale)? ai fi primul barbat pe care-l intalnesc (vorba vine!) care afirma asta. Nici macar eu, ca femeie, nu pot afirma asta (eu ma consider o exceptie, deoarece sunt foarte rationala, insa majoritatea covarsitoare a femeilor sunt fiinte emotionale). As fi curioasa sa aflu parerea ta la acest capitol. In ce priveste viteza, cu toate ca regula in materie de sofat la femei nu este asta, conduc foarte bine si imi place, parchez foarte bine (nu las niciodata masina parcata stramb sau in drum pe motivul ca "sunt femeie" si nu am niciodata probleme in a gasi un loc de parcare cu toate ca circul mai ales in Bucuresti) si chiar daca imi place viteza sunt un conducator prudent (asta nu inseamna ca nu am avut mici accidente, dar niciodata din cauza vitezei). Condusul masinii, mai ales cand conduc singura la drum lung, imi da sentimentul de libertate, de independenta (muzica pe care o ascult cand conduc este insa o parte foarte importanta din acest sentiment).
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote