View Single Post
  #4  
Vechi 07.08.2009, 14:05:02
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ar fi gresit sa credem ca daca nu tin mainile departate in anumite momente, rugaciunea nu este bine primita. Iar daca fac acest lucru, rugaciunea devine mai fierbinte.

Degeaba am mainile strans unite, daca mintea in rugaciune e prezenta in grijile lumii, daca inima in rugaciune bate doar pentru mine.
Da, corect, totusi subiectul nu este legat de atentia la rugaciune, ci de modul in care tii mainile in timpul rugaciunii [deci subiectul este destul de restrans].
Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu cred ca rugaciunea, daca este constientizata ca fiind o vorbire cu Dumnezeu, va atrage dupa sine si modul in care trebuie sa stea omul in timpul rugaciunii. Adica, cel ce se roaga cu adevarat, va avea si o pozitie adecvata rugaciunii.
Adevarat si aceasta, ceea ce spui tu ca crezi, totusi trebuie sa stim ca indreptarile pot veni doar de la oameni, adica nu va veni un inger sa-ti spuna sa nu mai stai in anume fel, ci un om iti va arata aceasta.
Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dumnezeu ne vrea firesti, nu farisei - cu mainile intinse sau strans unite, si departe de EL. Asa ca noi sa ne rugam si va veni si vremea cand si trupul va participa cu adevarat la rugaciune prin toate gesturile noastre.
Foarte adevarat ceea ce spui, dar, asa cum starea in care se afla sufletul influenteaza trupul, tot asa si ceea ce faci cu trupul influenteaza sufletul. Din acest motiv, nu este oare mai usor sa ajutam sufletul in directia in care dorim doar printr-o simpla ridicare a mainilor [atunci cand este posibil]?
Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Una dintre cele mai utile carti pe care le-am citit in viata mea este "Scoala Rugaciunii" - Episcopul Antonie de Suroj. Dupa asta o sa sti exact ce este rugaciunea si cum trebuie sa te rogi.
Scrie acolo clar despre acest subiect: cum tii mainile in timpul rugaciunii? Daca nu... nu are legatura cu subiectul.
__________________
Te intrebi cum te poti ruga neincetat? Citeste Pelerinul rus:
Reply With Quote