View Single Post
  #9  
Vechi 03.12.2012, 16:08:04
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu suntem in masura sa ne pronuntam daca iadul si raiul sunt stari sau locuri sau amandoua deopotriva.

Cred insa ca "Pogoratu-te-ai intru cele mai de jos ale pamantului" poate fi inteles ca Mantuitorul, prin moartea Sa de pe cruce si pogorarea la iad, a cunoscut acea stare ultima a sufletelor legate prin pacate si patimi de cele lumesti, de cele pamantesti. Acea masura extrema a robirii omului prin felurite pofte fata de "pamant", in fond fata de "nimicul" din care a fost adus la existenta. Distanta fata de "cele mai de jos ale pamantului" nu se masoara in km, ci este acea "distanta" care il tine pe om vesnic instrainat de Dumnezeu. Pe aceste suflete le-a scos Mantuitorul din iad, din starea de robie, prin Invierea Sa.
Cum să nu ne putem pronunța? Oare nu ne-au spus destule povești cu tâlc Tata și Mama despre cum sunt toate? Voi însă credeți mereu în superstiții, bani murdari și basme, de parcă v-ați smeri.

Păi uite că și arabii sau rușii și toți păgânii știu că există perpetum mobile deci și ei pot să creadă că soarele și luna și stelele s-ar putea învârti pe deasupra pământului și mărilor cam așa, voi însă nu mai știți și nu mai credeți pentru că i-ați crezut pe toți științificii explicaționiști care s-au dat mari cu necredința și au susținut sus și tare că perpetum mobile nu poate să existe, științificii ăia explicaționiști pe care îi apărați cu ardoare și care v-au pus la griji deșarte ca să vă mândriți. Deci se poate și tot așa și soarele și luna și stelele se învârt pe deasupra pământului și mărilor prin cer căci acolo apele nu cad la pământ căci nu trebuie să se adune în adunări ca să formeze mări spre a se arăta uscatul care a fost numit de Dumnezeu pământ, și e un tâlc adânc aici, căci nu din pământ ne-a făcut ci din țărâna pământului și apoi a suflat suflare de viață și omul a devenit o ființă vie, oare știe cineva ce au primit magii de la răsărit de la Iisus? Știu că n-ați priceput scriptura Nașterii Domnului.

Last edited by vsovivivi; 03.12.2012 at 16:26:28.
Reply With Quote