View Single Post
  #421  
Vechi 17.09.2015, 10:34:52
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Priveliște desfătată e marea liniștită, dar nu e nimic mai desfătat decât starea pașnică a minții; căci într-o mare liniștită se zbenguie delfinii, iar în starea pașnică a minții înoată înțelesuri cuvenite lui Dumnezeu.
Priveliștea mării liniștite poate să se ivească, nebănuită, înaintea ochilor tăi... Dealtfel, eu așa am cunoscut marea, la Constanța, copil. Eram cu tata și mergeam spre mare și încă n-o vedeam, deși mirosul ei mă anunța că e aproape. Și deodată, fără altă știre, ea s-a ivit întreagă ochilor mei, ca un alt cer... Era mai întunecată decât cerul, era nesfârșită.
Marea cealaltă, cu mult mai liniștită, mi s-a arătat iarăși înaintea ochilor, o singură dată. S-a ivit de data aceasta fără vreo mireasmă vestitoare, s-a ivit pe drumul cuvintelor, care m-au lăsat să mă bucur singur, tăcut, de priveliște. Nu e puțin lucru să vezi, înaintea ta la o lungime de braț sau la o mie, într-un spațiu pe care nu poți călca cu piciorul ci numai cu privirea, nu e puțin lucru așadar să vezi marea aceasta cu delfini și cu soare... În mijlocul tabloului este soarele, care se ridică mare și blând într-o mișcare abia ghicită, o legănare a renașterii lui continue. În jur zburdă delfinii, se ascund vesel și se ivesc parcă rîzând, cu adevărat fericiți. Soarele îți poate părea un bătrân robust, amintind de un zeu al mării, poate... Nota pregnantă a tabloului este mila și bucuria ori veselia bună, pașnică. Nu poți face decât să plângi. Plângi îndurerat pentru că te doare acea frumusețe, acea splendoare. Plângi fericit că ai parte, pentru câteva momente în viața ta, de un asemenea dar. Plângi ca și marea, veselindu-te totodată că în tine, iată, cine răsare și se joacă... Plângi și simți nevoia să împărtășești unui prieten ceea ce ți se întâmplă. Dar nu poți, pentru că abia ce se ivesc cuvintele și lumea vedeniei tale se desfiripă ca un abur sau ca un nor.
Delfinii, da, pot fi semne văzute ale unor înțelesuri tainice care vor să vină, mai târziu, în viața ta.
Sunt plini de înșelesuri, gestanți.

Last edited by Ioan_Cezar; 17.09.2015 at 10:37:30.
Reply With Quote