View Single Post
  #67  
Vechi 18.05.2017, 23:14:36
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Mesajul era prea lung asa ca l-am desfacut in doua.
13:16Al treilea si ultimul mesaj pe care as vrea să-l transmit azi e despre revolutie: revolutia tandretii. Dar ce e tandretea? E iubirea care se apropie si e concretă. E o miscare care începe din inimă si ajunge la ochi, la urechi si la mâini.[b] Tandretea înseamnă să folosim ochii pentru a-l vedea pe celălalt, să ne folosim urechile să-i auzim pe ceilalti, să-i ascultăm pe copii, pe săraci, pe cei cărora le e frică de viitor. Să ascultăm plânsetul mut al casei noastre comune, al pământului nostru bolnav si poluat. Tandretea înseamnă să ne folosim mâinile si inimile pentru a-l mângâia pe celălalt, pentru a avea grijă de el.

14:13Tandretea e limbajul celor mai mici, al acelora care au nevoie de altii. Dragostea de mamă si de tată a copilului creste prin atingerea lor, prin privire, prin voce, prin tandrete. Îmi place când aud părintii vorbindu-le bebelusilor cu voce de copil, împărtăsind acelasi nivel al comunicării. Asta e tandretea: să cobori la nivelul celuilalt. Dumnezeu Însusi a coborât prin Iisus la nivelul nostru. E acelasi drum urmat de bunul samaritean. E acelasi drum urmat de Iisus Însusi. S-a pogorât si a pătruns întreaga existentă umană cu limbajul adevărat, concret al iubirii.

15:23Da, tandretea e calea aleasă de cei mai puternici si curajosi bărbati si femei. Tandretea nu e o slăbiciune, ci o putere. E calea solidaritătii, calea smereniei. Vă rog să-mi permiteti să o spun clar si tare: cu cât esti mai puternic, cu cât actiunile tale vor avea un impact mai mare asupra oamenilor, cu atât mai mare responsabilitatea de a fi umil. Dacă nu, puterea te va ruina, iar tu îi vei ruina pe ceilalsi. Există un proverb în Argentina: â"žPuterea e ca atunci când bei gin pe stomacul gol.” Te ameteste, te îmbată, te face să-ti pierzi echilibrul si vei ajunge să te rănesti pe tine si pe cei din jur, dacă nu pui împreună cu puterea si smerenia si tandretea.Pe de altă parte, prin smerenie si dragoste concretă, puterea, cea mai de sus si mai de pret, devine slujire, o fortă a binelui.

16:52Viitorul umanitătii nu stă doar în mâinile politicienilor, a marilor lideri, a marilor companii. Da, acestia au o responsabilitate enormă. Dar viitorul e, mai presus de toate, în mâinile acelor oameni care îl recunosc pe celălalt ca fiind un tu, iar pe ei însisi ca fiind parte din noi. Avem nevoie unii de ceilalti. Asa că vă rog să vă gânditi si la mine cu tandrete, ca să-mi pot îndeplini misiunea încredintată în slujba binelui celorlalti, a fiecăruia dintre noi, a tuturor.Multumesc!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 18.05.2017 at 23:21:54.
Reply With Quote