Subiect: Universul
View Single Post
  #63  
Vechi 10.01.2019, 13:11:11
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Teorema lui Godel se aplica tuturor sistemelor din acest univers ,inclusiv universului ,ca sa fim on-topic.
De fapt sunt doua teoreme, asta ca o observatie. Iar ele se aplica in matematica si in logica, nu la alte lucruri, mai precis la sistemele axiomatice din logica si matematica.

Ca o curiozitate, cititi putin asta: https://en.wikipedia.org/wiki/Self-verifying_theories, ca sa vedeti ca nici macar aritmetica nu se supune in totalitate principiului incompletitudinii.

Desigur, miza dumneavoastra e aici una simpla. Sa aratati ca logica asta a noastra elementara pe care o folosim zi de zi ca sa ne organizam gandirea prezinta probleme de incompletitudine. Iar aici gresiti in mod fundamental. Nu numai ca logica simbolica sau cea aristotelica nu e incompleta, dar daca ar avea probleme si n-am putea sa ne bazam pe ea, atunci nici dumneavoastra nu v-ati putea baza pe ea si deci ceea ce vreti sa demonstrati n-ar avea nicio valoare. Fara sa va dati seama comiteti un sofism. Incercati sa aratati ca ceea ce spun eu e egal cu zero pentru ca logica mea e egala cu zero. Insa aceasta e logica egala cu zero e logica pe care cu totii o folosim, inclusiv dumneavoastra. Daca vreti sa demonstrati ca nimic nu poate fi cunoscut cu adevarat pentru ca instrumentele cunoasterii nu sunt bune, e problema dumneavoastra. Dar in acest caz nu va mirati ca altii au o cu totul alta parere.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ca sa explicam aparitia universului avem nevoie de informatii din afara universului. Putem noi accesa acel "sistem" din afara universului ? Nu.Exista vreo cale ca sa avem acces la acele informatii exterioare universului nostru ? O singura posibilitate,daca acel "sistem" exterior are vointa de a injecta acele informatii exterioare universului in interiorul universului nostru printr-un mesaj care poate doar fi "crezut" de cei din interiorul universului.
Ati ajuns de la Goedel la Dumnezeu. Daca puteti sa-mi aratati cum ati reusit sa faceti aceasta trecere, v-as fi recunoscator. Zau ca va pricepeti la matematica!

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
PS: Imi pare rau sa te informez ,doar prin ratiune si prin ce poate ea accesa si procesa nu poti descoperi adevarurile ultime ale acestui univers asa ca nu te mai purta ca si cum ai cunoaste ceva .
Cum se face atunci ca dumneavoastra va purtati ca si cum ati cunoaste ceva? De exemplu faptul ca prin ratiune nu putem cunoaste nimic. Cum puteti spune ca dumneavoastra totusi cunoasteti ceva, iar eu nu cunosc nimic. Ce anume m-ar determina sa va cred ca prin ratiune nu se pot descoperi adevarurile ultime despre univers? Nu mi-ati oferit absolut nicio dovada ca afirmatia dumneavoastra are macar o farama de adevar. Mi-o puneti in fata ca pe un adevar absolut. Insa pana ce nu imi aratati de ce e adevarata, ea nu are nicio valoare. E posibil ca ratiunea sa nu fie buna de nimic, sau ea sa fie cel mai bun lucru pe care il avem. Pana ce nu imi aratati de ce una dintre variante e cea mai buna, ambele sunt la fel de valabile. Prin urmare, purtati-va ca si cum ati cunoaste ceva doar atunci cand intr-adevar cunoasteti ceva.
Reply With Quote