View Single Post
  #19  
Vechi 05.01.2013, 22:16:17
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Da, și eu mă refer la lucruri și lucrări. Postarea duhovnicească este o lucrare, ai dreptate, la fel cum și zămislirea unui om, este o lucrare Dumnezeiească. Dumnezeu lucrează prin oameni, spune Sfânta Scriptură. Să știi că El, poate lucra și printr-o postare duhovnicească. A mea, sau a altuia.
Postarea tan umai duhovnicească nu este. Nu poate fi duhovnicesc ceea ce este plin de neadevăruri. Doamna Nutucutu ți-a atras atenția că ceea ce scrii despre Imaculata Concepție n-are nici în clin, nici în mânecă cu dogma Bisericii Catolice. Tu te faci că nu vezi și o ții pe a ta.

În ultima postare ai enunțat o nouă enormitate, susținând că în Biserica Romano Catolică lipsește ascetismul. Ia vedeți cam cu ce se ocupă, de exemplu, călugării cartusieni, printre mulți alții.

Ceea ce observ, de o vreme, ca fiind caracteristic tuturor vituperațiilor anti-catolice, este că niciodată nu se mulțumesc să rămână în sfera dezbaterii teologice. În mod inevitabil, în aceste tirade împotriva Bisericii lui Hristos se infiltrează și neadevăruri factuale. Case in point: neînțelegerea, și reprezentarea falsă, voit sau nu, a dogmei Imaculatei Concepții, sau ideea de un fals grosolan că în Biserica Romano Catolică nu există ascetism.

Pe de o parte, mi se pare bizar: un propagandist de calibru se va feri, de obicei, să folosească alegații manifest neadevărate, tocmai pentru că sunt atât de ușor de demontat.

Pe de altă parte, mă gândesc că, fie acest gen de propagandă se adresează aprioric unui gen de public pentru care adevărul factual și logica n-au oricum nicio greutate, fie că este lucrarea Duhului Sfânt care are grijă să introducă în orice asemenea atacuri la adresa Bisericii lui Hristos un semnal de alarmă, pentru cei dispuși să-l observe.

Last edited by MihaiG; 05.01.2013 at 22:37:41.
Reply With Quote