View Single Post
  #14  
Vechi 05.02.2013, 19:58:32
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Nu trebuie să mă crezi, ia o biblie în mână, citește și socotește. Acel număr de 2milione a fost generos din partea mea având în vedere că a ucis toată populația globului când a trimis potopul în caz că ai uitat.
Deci când dumnezeu a trimis 2 urși care au omorât 42 de copii pentru că au râs de chelia unui profet făcea bine? (Regi IV, 2:23-24) Nu știu de ce, dar de multe ori am impresia că majoritatea creștinilor nu au deschis biblia niciodată.
Doamne ajută.
O să-ți răspund, deși simt că nu te va ajuta prea mult, dar iată datoria de semănător mi-o fac, mai departe, pământul sufletului tău, îți aparține.
Tot în Sfânta Scriptură, spune că Dumnezeu a trimis un înger întro noapte, care a ucis 15.000 de oameni întro tabără mare ce urma să atace fosul popor ales, Israel.
În altă parte spune că poporul înconjurând cetatea Ierihonului, Dumnezeu a dărâmat zidurile ei, și a fost cucerită. Sigur că au murit oameni înăuntru.
Idea nu e asta. Ci că Dumnezeu și când distruge, construiește. Când noi, în mintea noastră limitată, credem că Dumnezeu a făcut un rău, ei bine, nu e așa. În primul rând, El ia ce este al Său, ceea ce dintotdeauna a fost al Său. Soția ta, de exemplu, copiii unui om, sau alt exemplu, nu sunt ai noștrii, sunt ai Lui. Când vrea să îi cheme la El, o va face și noi nu avem nimic de spus. Așa e normal. Așa trebuie să fie. El nu este rău. Absența binelui este răul. Răul nu este o stare de fapt, precum binele. Ci lipsa binelui este răul. La fel cum nu există frig. Absența căldurii înseamnă frigul. Și la fel cum nu există întuneric, absența luminii înseamnă întunericul. Asta a spuso Albert Einstein. Care era gnostic. Existența lui e incontestabilă. Și știința Îl numește pe Dumnezeu, Inteligent Design. E și un documentar minunat, cu mărturiile a zeci de oameni de știință și cercetători, care afirmă și susțin existența lui Dumnezeu.
Iar faptul că El acționează într-un fel sau altul, care pentru noi, din prea multă puritate, ne smintește și Îl judecăm și spunem chiar că suntem mai morali ca El, este problema noastră. Dacă nu înțelegem, este pentru că nu vrem să-L cunoaștem. El este Iubire. Și din iubire, face ce este drept. Mereu. Pe unii oameni Dumnezeu îi ascultă mai mult, precum Ilie Tesviteanul de exemplu, care rugându-se, a tunat din cer și a fulgerat pe un soldat trimis să-l aducă în fața regelui. Dar cine altul se mai asemăna cu Ilie? Adică cine își mai lepădase chiar și însăși viața sa, pentru slujirea lui Dumnezeu? Și totuși spune Domnul, că alți 7000 mai erau ca el, pe întreg pământul, pe care doar El îi știa. După cât de mult Îl asculți tu pe El, așa te va asculta și El pe tine. Iar EL nu face nimic greșit. Cheamă la El, pe oameni, pe copiii, bebelași, sau pe cei bătrâni, când dorește și pentru orice motiv crede El de cuviință. Și face bine. Este Însuși binele. La fel cum dacă o iederă urcă sus pe casa ta, aducându-ți întuneric și insecte în casă, iar tu o tai, la fel și Dumnezeu știe de ce ia viața unui om. Simplu și minunat, așa-i? Ce bine ți-ar fi de-ai înțelege.
Bucurii.
Reply With Quote