View Single Post
  #18  
Vechi 06.01.2014, 13:14:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Drumul de la intuneric la lumina (al doilea caz) este si el reversibil (primul caz).
Din "marturiile" lor devine destul de limpede ca nici n-au cunoscut nici n-au trait ortodoxia vreodata, cel mult au avut un contact superficial cu ea.
Exemplu tipic de subiectivism. De data aceasta ortodox.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E un fapt pe care nici un istoric nu-l va contrazice: ca nu a existat pana acum cateva sute de ani picior de baptist, penticostal, adventist, etc. in Istorie.
Lucrul acesta poate fi interesant pentru un ortodox. Pentru un np, crestin ete cel ce traieste cu Hristos, indiferent ce nume o avea cultul lui. Iar numele de ortodox nu inseamna neaparat nici mantuire, nici crestinism, dupa cum vedem la fiecare pas prin Romanica noastra.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Insa, binenteles, un alt fenomen interesant, conceputul de "eretic" nu prea ai sa-l intalnesti la neoprotestanti.
Pentru ca.. sa nu vorbesti de funie in casa spanzuratului..
De fapt e o contrareactie la rigiditatea ortodoxa. Nu zic ca ar fi buna, ci ca putini, prea putini pot vedea the biger picture.

P.S. Iului 46 zice bine ce zice...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote