View Single Post
  #27  
Vechi 06.01.2014, 17:05:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
E mult prea complexa pentru a o expune pe toata aici. Am specificat doar o situatie. Np cred intr-o asa zisa Biserica invizibila (nu ca nu s-ar vedea, ci ca nu ii cunoastem limitele) formata din toti cei care cred in Hristos, indiferent de confesiune.
Vezi ca perspectiva asta contrazice Scriptura. Chiar si pe aia a ta.

Citat:
Insa pentru a combate eficient o anumita grupare e bine sa stim ce si cum gandeste, altfel nu ne vom intelege.
Pai cum, ori sunteti impreuna ori impotriva?

Citat:
De exemplu, dvs imi spuneti mie ca astazi ati vorbit cu tatal dvs despre politica si l-ati facut sa zambeasca. Pot eu sa contest asta? Pot spune ca acela nu a fost tatal ci doar o sosie, ca nu a zambit, ci vi s-a parut...ca eu am citit intr-o carte de istorie ca tatal dvs nici nu exista... Dvs insa stiti ce ati vazut si nici nu veti baga in seama parerea unuia care nici macar nu a fost acolo.
Daca e vorba de defecte cognitive in stare grava, cel care le are e posibil sa fie foarte putin constient de ele.

Citat:
La fel si cu crestinul care experimenteaza o relatie cu Dumnezeu, care aude chemarea lui Dumnezeu si ii raspunde... ii poate spune oricine ca se inseala, ca asa scrie in istorie... Dumnezeu e mult mai adevarat decat orice alta voce.
Certitudini din astea le au si Martorii lui Iehova si le poti gasi in general la oameni din secte fata de care si pseudo-ecumenismul vostru da faliment.
Asta nu-ti da de gandit?

Citat:
Partea proasta a np e ca nu prea sunt interesati de istorie. Sa nu spuneti ca am zis eu... :)
Partea proasta e ca nu doar de istorie nu sunt interesati.

Chiar pseudo-ecumenismul asta in conflict cu Scriptura, demonstreaza ignoranta asta chiar vizavi de ceea ce sustin ca este elementul central al credintei lor.

Si da, Biblia este ca fara a fura Biblia sansele de a crea o aparenta legitimitate erau chiar nule.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote