Subiect: Sanatate
View Single Post
  #103  
Vechi 18.06.2013, 15:27:30
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Eu nu pot sa inteleg ce s-a intimplat cu caisele romanesti. Unde au disparut si de ce nu mai ajung in pietele romanesti? In dobrogea era plin la noi de caise, vara in Constanta aproape ca nu iti mai venea sa mai mananci altceva decat caisele acelea dulci, zemoase, proaspete, productie locala. De ce in pietele din Bucuresti de exemplu nu mai gasesti decat caise tari, aproape verzi, fara gust, fara miros, mereu importate. De ce nu aduc caise romanesti moi si zemoase, coapte, aromate, nu pot sa inteleg.

Altfel, da, si eu am patit la fel anul trecut de la caisele acestea de import - gasisem in sfarsit niste caise moi intr-o piata, pareau oarecum coapte, iar vanzatoarea se lauda ca sint romanesti. Am luat, aveau un gust ciudat, chimic oarecum, presupun ca de la pesticide, sau cine stie cu ce alte chimicale le poate da prin cap sa le stropeasca astfel incat sa poata fi pastrate cat mai mult timp dupa ce sint culese, fara sa se descompuna si fara sa fie dorite de insecte in zilele calde de vara cat stau prin piete... si in aceeasi zi, tot care am consumat ni s-a facut rau, cu aceleasi manifestari descrise de tine.
Am vrut sa vad daca era de la caisele doar din acel lot sau care era problema, intre timp am inceput sa intreb discret prin piata iar ceilalti tarabagii au confirmat faptul ca nimeni din piata respectiva nu avea caise romanesti, asa cum sustinea respectiva vanzatoare... Am luat si urmatoarea zi, de la alt tarabagiu, de data asta declarate clar de vanzator ca nu sint romanesti si mult mai tari ca cele de dinainte si am patit la fel, doar ca mi-a fost mai putin rau decat de la cele de dinainte, despre care incepusem sa ma intreb retoric oare prin ce procedee le-au inmuiat asa rapid din fructele tari ce se gaseau in toata piata...
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 18.06.2013 at 15:38:13.
Reply With Quote