View Single Post
  #98  
Vechi 15.03.2010, 23:15:31
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Presupun că nu susții că Isaac și Iacob țineau ziua soarelui și se închinau la Baal.)?
Daca Biblia spunea ca Isaac si cu Iacob tinea vreo zi , credeam, asa ca ei nu tineau nici o zi...S-ar fi amintit lucru asta PT CA IATA A DEVENIT CONTROVERSAT.


Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Matale ai auzit de Sfânta Tradiție? Aici nu mai ești dispus să aplici dogma ortodoxă privitoare la transmiterea prin viu grai a poruncilor dumnezeești... și tocmai aici se aplică mai cu deosebire. Până la momentul Exodului nu s-a scris nici o carte a Bibliei, toate informațiile privitoare la începuturi transmițându-se pe cale orală de la Adam la Moise doar prin câteva generații. Dacă Avraam a fost beneficiarul acestor informații și a pus în aplicare poruncile și legile lui Dumnezeu (Facerea 26,5), ce te-ar îndreptăți să crezi că Isaac (și generațiile următoare după el) n-a făcut la fel?)?
Pt tine nu este Sf. Traditie, asa ca lasa vrajala sectara.
Repet, daca era atat de importanta, sigur D-zeu nu o lasa sa scape din paginile Facerii.
Da, sunt de acord cu Facere 26,5, dar te rog sa pui mataluta mana pe Biblie si sa cauti tote poruncile pe care i le-a dat D-zeu lui Avraam, astfel incat El sa poata spune lui Isaac ca tatal sau a respectat toate poruncile...daca ii porunceste cumva sabatul lui Avraam, iti promit ca impreuna cu sotia mea, parintii si fratii trecem la AZS.
Sunt indreptatit sa cred acest lucru, ca nu se face mentiune (asa cum nici o carte a Bibliei nu interzice icoanele)...

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dar unde ai fi dorit să se manifeste dacă nu în sânul poporului ales? De ce nu am admite că și alte popoare au fost în atenția lui Dumnezeu, acestea beneficiind la rândul lor de câte un ”Exod” și de legi similare (istoria antică consemnează faptul că și alte popoare păzeau sabatul)?
D-zeu a dat porunca poporului abia dupa exod, de ce nu a dat-o poporului inainte de asta , daca tot era POPORUL ALES?
Si care popoare serbau SABATUL? vb la sigur, ca eu daca nu-s sigur pa ceva, ori ma fac ca ploua , ori ma retrag...asa ca nu vb din cartile "sorei", ca aia o fost pierduta rau de realitate (cauta-i fisele medicale).

PS. Daca vrei sa mai vb, as dori sa-mi rapunzi la toate intrebarile, daca nu lasa-ma in pace si nu-mi mai raspunde de fel . Multumesc pt intelegere!
Reply With Quote