View Single Post
  #9  
Vechi 10.03.2017, 04:59:42
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Sunt tare multe de spus. Cred ca daca esti bolnav nu e pacat sa vrei sa fii sanatos. Atatia bolnavi in Evanghelie care cereau sanatate si nu au fost respinsi cum ca ar fi pacat sa vrea sa fie sanatosi.
Daca ai acnee sau ten cu probleme, vergeturi, ten gras, e normal sa vrei sa te tratezi. Acneea e chiar si dureroasa. Dar sa nu faci o obsesie din asta.
Dar daca vrei sa fii mai frumoasa decat alte fete, parca merge putin spre mandrie. Sau mai rau, sa vrei sa starnesti patimi precum desfrau, invidie, gelozie in jur, si asta e intentia ta, nu prea suna bine.
Pe de alta parte, daca vrei sa fii ingrijita si frumoasa pur si simplu, fara sa vrei sa fii mai ceva decat altii, iar nu cred ca e pacat. Cu dreapta masura.
Totusi, din vietile sfintilor prin asceza facuta de ei se numara si lipsirea de tot felul de dezmierdari cu uleiuri si parfumuri. Dar cine ajunge la masura lor...Ei se dedicau imbogatirii duhului
Dar daca esti casatorita, atat cat sa multumesti pe sot, nu cred ca un sot ar vrea sa-si vada sotia in ultimul hal. Orice om cand iubeste ii place sa il vada pe celalalt intr-o stare buna.

Deci...dupa constiinta

Intrebarea e daca cel care face cosmeticele e fara pata. Ca acolo mi se pare mie ca e baiu. Multe produse sunt mincinoase si promit lucuri pe care nu le fac. Daca toti cei care fac aceste creme, lotiuni, sampoane etc s-ar gandi numai la binele si sanatatea omului ce bine ar fi. Dar sunt produse cu duiumul si multe nu prea functioneaza si omul tot incearca si incearca.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote