View Single Post
  #2  
Vechi 18.08.2017, 18:39:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Salutare tuturor!

Nu știu dacă vouă vă este cunoscut acest sfânt, pe mine și pe familia mea ne-a ajutat enorm de-a lungul timpului. L-am cunoscut în 2013, prin intermediul unei maici. Aveam un episod depresiv și ea mi-a recomandat să-i cer ajutorul Sfântului. După câteva zile petrecute la mănăstire, starea mea s-a îmbunătățit considerabil, am venit o altă persoană de acolo, simțeam că plutesc, îmi venea să îmbrățișez pe toată lumea. Tot de atunci părinții mei merg la biserică, iar fratele meu se împărtășește des.
Și multe, multe daruri ne-a mai făcut Sfântul, dar am să vi le povestesc mai apoi. Acum vreau să aud și experiența voastră. :)
Am fost de mai multe ori la Nea Makri, anul trecut am ajuns cel mai recent dar am nimerit Duminica, era destul de multă lume, care ruși, care greci, români, era și o inscripție în paraclisul de unde se lua ulei în română ceva de genul „nu luați lumânările în afara mânăstirii”, pesemne că românii au plecat cu lumânări dintr-alea mari de acolo pe care grecii le atârnă în lumânărarele alea mari, că în altă limbă nu era nicio inscripție și ne-am făcut firmă bună și pe acolo.

În curte la finalul slujbei s-au împărțit de către o grecoaică ceva „turtițe” dulci s-au dat ca pâinea caldă iar prin paraclisele de acolo am nimerit și într-un loc pentru parastase, am văzut cum aveau pregătite colivele acolo exact ca la noi.

Am avut o senzație de imponderabilitate și de pace pe durata întregului pelerinaj și am mai ajuns și prin Kefalonia la Gherasim Kefalonitul sau la Sfântul Nectarie, ori în Evvia cine merge în pelerinaj simte protecția sfântă acolo, eu nemergând doar la Sfântul Efrem mi se părea normală starea aia, dar nu am nicio îndoială că rugăciunile și ostenelile celor care vin cu gând curat sunt văzute de Dumnezeu și că pentru rugăciunile Sfântului Efrem am ajuns cu bine.

Știu despre Sfântul Efrem că e grabnic ajutător în Grecia, s-au lecuit tineri de droguri iar în România au început să apară minuni despre el de prin 2012.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote