Subiect: Crezi în semne?
View Single Post
  #1  
Vechi 11.01.2012, 01:04:08
metafora metafora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2012
Mesaje: 4
Implicit Crezi în semne?

Nu, nu cred în semne, cred în Dumnezeu.
Problema e că unii se roagă toată viața pentru un semn, iar eu am primit prea multe.

Acum mai puțin de un an priveam de sus oamenii care credeau în Dumnezeu. "Uite-i și pe ăștia, le e frică de moarte și speră că ar mai fi ceva după" mă gândeam. În prezent situația s-a schimbat radical, iar acuma atitudinea mea față de oamenii ce au credință este de un adânc respect. "Ferice de cei ce n-au văzut, și au crezut". Fără a intra în detalii, eu sunt printre cei ce "au vazut".

Am păcate mari pentru care voi fi judecat. Ceea ce nu doresc însă este ca alții să sufere pentru păcatele mele.

Precum am spus și la început, nu cred în semne, dar unele sunt extrem de convingătoare. Concret, în decurs de câteva ore am întâlnit de două ori cifra de trei ori șase. Șase sute șaizeci și șase. 666. Prima oară am avut o bănuială destul de puternică privind motivul înâlnirii mele cu această cifră. Peste câteva ore însă, bănuiala s-a transformat în certitudine când cifra a apărut în legătură directă cu ceea ce bănuiam, și anume că o persoană vă avea mult de pătimit pentru păcatele mele. 666=diavolul. Personal nu mi-e frică de el, sau cel puțin așa îmi place să cred. Mi-e frică însă de ce i-ar putea face persoanei respective. Scuza-ti lipsa de detalii, însă ce vă povestesc acum sunt lucruri extrem de personale.

Întrebările mele ar fi următoarele:
Realizez că nu am nicio întrebare. Nu știu exact ce urmăresc făcând acest post, cred că mai mult vroiam să mă descarc, deși cred ca o spovedanie ar fi mai potrivită, a trecut ceva timp de la ultima.

Doamne ajută!
Reply With Quote