View Single Post
  #70  
Vechi 09.03.2024, 20:56:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.047
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu ai cum sa tii partea unui presedinte fariseu ca Putin (dar nici ceilalti farisei din Occident), cand a spus la interviul lui Tucker, ca Ortodoxia (sau religia crestina) este aproape la fel cu Budismul, Hinduismul, etc. (el mai mult zici ca a promovat alianta sa politica, nu religia, cand a numit religiile astea)
Păi e logic ce zici, a promovat mai mult un climat înțelegere între diferitele categorii de cetățeni din țara lui, budismul e vechi în unele părți din Rusia care nu e numai partea europeană, iar în Cecenia au fost probleme cu musulmanii prin anii 90.

Există preoți mărturisitori în Rusia care au convertit musulmani la ortodoxie și au sfârșit tragic pt predica lor de pildă părintele Daniil Sasoev.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Sau ca Dumnezeu nu lucreaza in lume, ci doar omul....e aberant! Asta le mai tot zic si la Putinisti, cand il vad ca il slavesc pe Putin mai ceva ca pe Iisus Hristos. Isi fac un idol fals.
Putin nu e de slăvit e doar un lider care e brutal de eficient pe tarlaua lui și raportat la logica poporului pe care îl păstorește.

Dar mie omul mi se pare trecut, are vreo 75 de ani, nu va mai trăi mult, ce va fi după aceea cu Federația Rusă e interesant.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu stiu daca exista un comunicat din partea Patriarhiei Romane, unde sa il dea Anatema pe Putin.
Poate o fi iarăși vreo snoavă alambicată de-a lui Sile Bănescu, omulețul nici acum după ce fost dat pe mute nu se dezminte, e irecuperabil.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Stiu doar ca patriarhul din Istanbul, a spus ceva impotriva lui Putin.
Patriarhul din Istanbul e cu lgbt-ul, era cu Hillary Clinton și cu Obama, era ceva înfiorător dacă stai să te gândești cât rău au făcut cei din partidul democrat americanului de rând, religios.

https://www.foxnews.com/politics/pre...he-white-house

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Iar al nostru al Tomisului, ii dadea slava lui Putin, la inceputul razboiului...am ramas mut :o !!! Se cunoaste ce si cum, cine si-a dat arama pe fata aici.
ÎPS Teodosie zicea că Putin are ctitorii, pe Athos, lucru real, perioada de înflorire a construcțiilor bisericești ale BORu coincide cu anii de domnie ai țarului Vladimir.

La o vizită pe Athos un călugăr athonit i-a pupat mâna lui Putin ca unui înaintestătător, dar omul și-a tras mâna rușinat:

https://www.youtube.com/watch?v=epwznxJ8zaE
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.03.2024 at 21:06:10.
Reply With Quote