View Single Post
  #23  
Vechi 20.09.2013, 14:57:00
alex65's Avatar
alex65 alex65 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Question Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur, Stavropoleos 1995

Unde as putea sa gasesc Sf. Liturghie cantata de parintii de la Stavropoleos si inregistrata pe caseta in 1995? Este cantata feeric. Am avut-o pe caseta si nu am gasit-o pe CD. Nu o mai am si astazi nu mai este cantata Liturghia ca atunci. Imi lipseste tare mult. Poate aveti vreo idee. Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Va atasez un Axion foarte frumos, dupa parerea mea, scris de Pr. Ionita Naparca, cantaret vestit contemporan cu Anton Pann , dar despre care nu stim mai nimic... O cantare bisericeasca romaneasca veche, dar care mereu imi mangaie sufletul ori de cate ori o aud (de cantat o cant mai putin bine).
Va rog sa-l ascultati pe cel care canta: poate unii il cunoasteti; este Preasfintitul Sebastian Pascanu al Slatinei. Atunci cand a inregistrat melodia nu era decat simplu ierodiacon, la indemnul bunului sau prieten Preasfintitul Ambrozie al Giurgiului (pe atunci ieromonah si staret la Schitul Darvari) au scos o caseta audio care a circulat catava vreme prin Bucuresti.
Vladicii Sebastian ii place f. mult sa cante (are si o voce deosebita , domoala si melodioasa), pe cand era la Bucuresti cam de doua ori pe saptamana mergea la Manastirea Christiana si lua parte la slujba, dar cel mai mult era la strana , unde canta cot la cot cu maicile care se inghesuiau sa aiba cinstea de a canta cu Preasfintitul...
Reply With Quote