View Single Post
  #10  
Vechi 05.02.2009, 15:47:44
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ani de zile in urma am fost si eu cu o cunostina in biserica unor mormoni.
Nimic iesit din comun,nici pomeneala de sacrificii,nu stiu de unde ati scos asta,insa,ce m-a surprins a fost faptul ca oamenii aceia era foarte reci sufleteste,parca nu transmiteau pur si simplu nici un fel de caldura sau iubire.
N-as putea spune ca m-am simtit bine printre ei.
Plus ca au niste reguli ciudate,printre care aceea de a se casatori doar cu persoana aleasa de parinti.Cred ca nici nu e de mirare ca sunt atat de reci.Practic nu traiesc cu adevarat,ci sunt cumva robotizati.
Robotizarea asta se vede la multe secte, mai ales cele totalitate si aici mentionez din nou Scientology, cu a caror membrii am vorbit odata. Am avut aceeasi senzatie ca si tine, heaven.

Totusi, cu siguranta exista si mormoni calzi, poate cei pe care i-ai inalnit tu nu erau reprezentativi, cine stie.

Despre Mormoni stiu ca sunt destul de conservatori, au multi bani si vor sa-si impuna religia.

Si fiindca aici tot e vorba de povesti horror despre Mormoni, va prezint o poveste despree o tabara mormoana pentru copii rebeli sau care arata dubii catre Mormonism.

Un tanar de 15 ani, care nu mai vroia sa mearga duminica la slujbe, a fost capturat de 2 Mormoni care ziceau ca aveau permisiunea parintilor si l-au dus pe tanar intr-un gulag mormon, unde a ramas timp de 3 ani si a fost chinuit, ca sa nu zic torturat.

Puteti citi intreaga poveste, in engleza, aici:

http://www.pamshouseblend.com/showDiary.do?diaryId=8920
Reply With Quote