View Single Post
  #8  
Vechi 26.01.2010, 19:24:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu cred ca ne este de folos sa cautam stfel de informatii pe net.
Demoni exista puzderie... In permanenta suntem asaltati de ei. Nu au odihna niciodata si nu au mila. Am fi foarte naivi sa credem ca ni se dau "pauze" de ispitire, ca suntem ispititi doar uneori.
Iar astfel de clasificari mi se par nefolositoare din mai multe motive. In primul rand tatal minciunii nu spune lucruri adevarate despre el (nici macar numele!). Ei nu-si prezinta oamenior fata adevarata, ci iau orice infatisare pentru a insela. De aceea demonii difera f mult de la o cultura la alta.. se pot infatisa chiar ca fiind dornici de a ajuta oamenii (zane, spiridusi, duhuri ale naturii etc.).
Pe de alta parte, poti fi tentat sa dai prea multa importanta acestor lucruri uitand de fapt, ca limitele de actiune ale demonilor sunt ingradite de Dumnezeu. (Ca ei sunt neputinciosi daca oamenii nu cad singuri sub influenta lor prin pacatele lor.)
Alt lucru de luat in seama: informatiile de pe net sunt de multe ori incorecte, incomplete sau f superficiale (de multe ori am gasit pe zece situri acelasi text..). De cate ori am cautat detalii referitoare la un lucru, mai precis semnificatia unor fapte, ritualuri etc.. nu am gasit nimic clar, doar abureli impachetate frumos.

(iti inteleg curiozitatea.. si eu sunt f curioasa din fire. Dar curiozitatea nu este un lucru..duhovnicesc!)

Last edited by anna21; 26.01.2010 at 19:35:18.
Reply With Quote