View Single Post
  #76  
Vechi 17.04.2011, 21:34:06
Claudiu_Zel Claudiu_Zel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Fiecare percepe divinitatea in felul lui ... cat timp vorbim de embrioni sau de fiinte cu malformatii avem dreptul de a curma dupa initiativa noastra vieti si destine. Daca totul e ok, copil sanatos, o vila si 2 masini in garaj, exista Dumnezeu, e capodopera Lui acest destin plin de bunatati. Ca sa o pun in termeni mai generali, din introspectiile mele si din ce am vazut la oamenii din jur, am realizat ca omul se naste cu o cunostinta despre Dumnezeu, ceva ne sopteste ca va veni o zi cand se va trage o linie si se va ''omogeniza'' totul. Un copil se naste cu malformatii iar altii sunt perfect sanatosi desi sunt niste oameni decazuti. Nu cred ca un om rational, ca si spectator nu se revolta in fata inegalitatilor coplesitoare care sunt intre oameni, sa nu mai zic atunci cand traiesti drama asta, umilit pe nedrept de aproapele tau. Eu cred in Dumnezeu si cred ca va veni o zi cand voi privi cu invidie la acesti oameni cu malformatii, care voi ii renegati, cand vor primi o masura buna indesata de bunatati vesnice, iar mie mi se va cere socoteala ce am facut cu sanatatea mea, cu talantul meu. Oare un om este numai mancare, apa, somn, munca, familie, bucurie si tristete? Privesc la viata mea si a multora din jur, interactiunile dintre oameni ... un prieten bun, o mana de ajutor cand nu te astepti, un fiu ce aduce parintilor lor batrani o cana de apa cand sunt insetati, un sfat bun, idei, talent etc. Deci daca eu am anulat o viata, pe cati oameni lipsesc de aceste bunatati care puteau veni prin semenul lor?
Si eu am o viata sexuala activa, respect prea putin din canoanele bisericii, folosesc prezevativul, evit implicit la varsta asta sa fac un copil, insa daca s-ar intampla sa fiu pus in situatia de a accepta o situatie de genu, chiar nu mi-as permite sa duc povara unui asemenea pacat, acceptat de societate: avortul. Asteapta lumea ca biserica sa dea o solutie care sa impace pe toti, dar nu e asa. Lumea nu intelege ca Biserica si legile ei au fost create de oameni pentru oameni. Acum Dumnezeu a ales sa lase noul Ierusalim sa descopere calea Adevarului prin cuget, nu mai intervine in mod direct decat rareori. A facut asta cu poporul evreu si uite cat de mult L-au urmat. Fiecare om e o bucata de infinit, deci hai sa nu mai gandim asa de limitat: embrioni, biserica ( ziduri ), malformatii etc ... Am incercat sa fac o aluzie prin acest post la mai multe lucruri dezbatute in aceste subiect, nu am mai citat pe fiecare in parte. Daca m-am inselat cu ceva, corectati-ma, iar daca am spus ceva bun sper sa fie de folos cuiva.
Reply With Quote