View Single Post
  #10  
Vechi 09.07.2012, 01:05:06
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Dumnezeu îți dă , dar nu-ți bagă în traistă", apoi a sta doar să aștepți Harul Lui , e iar o atitudine de om leneș, fără voință, precum cel ce așteaptă para mălăeață în gura lui nătafleață. Dumneze ne-a dat voință, discernământ și alte cele de folos. Prin nefolosirea lor , n-ai să vezi tu Har și minuni , căci Dumnezeu nu încureajează lenea , lipsta de voință . Să ne punem la lucru cele bune date nouă , apoi vine și ajutorul Lui. Înțelegi , măi Iustine ?
Omule lozinca,
Ti se pare tie ca Tomita nu a facut eforturi ? Ea vrea sa scape de cafea sa tina post.Deci a incercat prin vointa . Si am incercat sa arat tocmai partea cealalta a balantei,sa nu se increada numai in eforturile sale,fara a le dubla de harul lui Dumnezeu(rugaciune,lasare in voia Sa) . Dar nu am zis ca nu trebuie eforturi .
Si punctul meu de vedere e corect si al tau.Sunt doar 2 fatete ale aceluiasi urcus :efortul personal,imbinat cu harul lui Dumnezeu.
Suntem fenomenali cum toti acceptam aceleasi invataturi si totusi exista disensiuni
Ramin la parerea mea: cred ca sunt doar neintelegeri de comunicare . De aceea ramine in picioare sfatul sa te adresezi pe privat inainte de a combate pe cineva ,ca poate sunt doar neintelegeri de comunicatie,si de fapt gandim la fel.
Am acceptat aceste dispute ca sa fie forumul mai viu.Daca vrei sa nu ne mai tot certam pe aici , si sa smintim pe unii, hai sa vorbim inainte pe privat,inainte ca unul sa scrie ceva in cntradictoriu cu celalalt.
Reply With Quote