Subiect: Bucate de Post
View Single Post
  #204  
Vechi 22.03.2013, 09:51:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Eu fac supe, iar sotul meu mi le lauda la toata lumea. Pot sa va dau citeva retete( foarte simple de altfel):

Ingredienti:
- fasole boabe( sau cartofi, linte, mazare uscata sau orice alte boabe) se pun la innmuiat de seara, se strecoara a doua zi
- morcovi
- patrunjel radacina
- un pic de telina (sau chir mai multa)
- putin suc de rosii concetrat
- vegeta, patrunjel frunze tocat
- orice fel de bobe alegi, pui doi cartofi
- putin orez sau pasta fina marunta

Preparare:

I oala de supa, pui boabele la fiert cu morcovii taiati cubulete, patrujel cuburi, telina cuburi si cei doi cartofi intregi in supa.
Cind e totul fiert, pui vegeta( dupa gust), sare, piper.
Pui o mana de orez sau pasta marunta.
Cind cartoful intreg e gata, il scoti, il pisezi ca pt piure, apoi il dai inapoi in supa pentru consistenta. Adaugi si sosul de rosii. O lasi sa se raceasca, poi adaugi patrunjel fruze tocate fin de tot.

Cui ii place, adauga putina lamaie, sau bors.
Este nemaipomenita!
Se face usor, e ieftina si buna.
Eu nu mai folosesc de mult timp vegeta,knorr sau alte prafuri minuni facute in laboratoare.Adica ar fi fost ok daca aceste minuni nu ne-ar imbolnavi.

Pt ciorbe pregatesc din timp o zeama concentrata de legume facuta din resturi de legume(cotoare de varza,de broccoli,de conopida,cozi de telina,de sfecla)la care mai adaug cativa morcovi,1 ceapa mare,1 pastarnac,1 cartof dulce,1/2 de varza,1 praz,foi de dafin,2-3 catei usturoi si o legatura patrunjel.Uneori mai pun si un pahar de vin alb.
Las sa fiarba o ora si jumatate,apoi strecor legumele si pastrez zeama.
Cine vrea o supa mai groasa poate sa paseze legumele la blender si sa le puna inapoi in zeama.
Va asigur ca iese o zeama gustoasa,nu mai ai nevoie de nici o vegeta!

Zeama de legume se poate pastra in frigider 3-4 zile daca nu faceti ciorba imediat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote