View Single Post
  #957  
Vechi 17.09.2015, 12:26:43
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
[i]... cine nu se însemnează cu Sfânta Cruce pe corpul lui, la fel ca Sfinții Apostoli, încă din secolul 1, continuând apoi în catacombe, unde din nou e plin de Sfinte Cruci, mărturisind prin ea, moartea și învierea lui Hristos......
..............
Asta-i lumea evanghelică cea adevărată. Amin.
Igor, dă-mi te rog un ajutor spre bună înțelegere, biblică/patristică/bisericească sau cum știi tu mai bine (...:)),
față de următorul fapt:
Întâlnesc de-o vreme prin București oameni care au pe brațe sau pe spate, ori și pe brațe și pe spate,
tatuată o cruce pe care este încolăcit un șarpe.
Întrebînd, fie nu am primit răspuns (cel mult o privire de compasiune-disprețuitoare, dacă poate exista așa ceva), fie mi s-a spus scurt (ca zilele trecute) că "acesta-i adevărul".
Eu bănuiesc că e vorba de ceva satanism pe-acolo, dar nu știu nimic precis. Tu ce știi și/sau crezi?
Precizez că mă interesează în mod deosebit subiectul deoarece o cunoștință de-a mea, un vechi prieten de care mă leagă multe întâmplări frumoase din tinerețile noastre, tocmai a ținut să-și arate mușchii și am văzut că avea tatuat pe braț și pe spate (chiar pe coloană, între omoplați) aceste însemnuri.
Mulțumesc pentru eventuala opinie și te asigur că nu încerc să te ispitesc ca un nerod. Chiar nu știu despre ce-i vorba și poate mă orientează frăția voastră un pic. Doamne ajută!
Reply With Quote