View Single Post
  #8  
Vechi 09.01.2017, 15:26:10
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

in romania, in prea multe parti ale tarii, femeia este vazuta inca ca un obiect sexual. barbarisme precum cel de anul trecut din jud vaslui se petrec si se vor mai petrece o perioada de timp. este consecinta inapoierii social/culturale, a pauperitatii, a lipsei de educatie. sunt zone unde numai preotul ar putea incerca sa schimbe ceva, dar nu cred ca ar putea intr-adevar sa reuseasca ceva. teama mi-e ca acei barbari s-ar deda la violente chiar impotriva preotulul.
sa speram ca vom reusi incet incet sa scapam de saracie si sa trecem de la veceul din fundul curtii la apa curenta si de la semi/analfabetism la o populatie educata, suntem mult in urma europei la raportul de urbanizare, vom ramane in coada inca cateva zeci de ani.

incotro ne indreptam? unde vom fi peste o suta de ani? dar peste o mie? exista oameni de stiinta care prezic ca femeia nu va mai avea nevoie de barbati pentru procreere, ca barbatii isi vor pierde capacitatea de reproducere... e uluitor, fantasmagoric, de necrezut, dar daca au dreptate?!? adevarul este ca daca urmarim transformarile la care ne-a impins tehnologia nici macar inchipuirea nu ne mai poate da un raspuns. pai in urma cu 20 de ani un tel mobil era cat o cutie de pantofi si faceai cu el un pic mai mult decat fara... 20 de ani!!! nu 100, nu 1000

eu sunt pentru egalitate, recunoscand in acelasi timp superioritatea femeii in aproape toate domeniile.

am intrat pe un site islamic, respectiv iudaic si vreau sa va pun doua citate mai jos. foarte interesant ce scrie in cazul evreilor, acolo au inceput sa numeasca femei ca rabini!



Citat:
Profetul Muhammad (sallAllahu aleihi wa sallam) a spus:”Credinciosii care au cea mai perfecta credinta sunt cei care au cel mai bun caracter, si cei mai buni dintre ei sunt cei care sunt cei mai buni cu femeile lor.” [Sunan al-Tirmidhī (1162) & Sunan Abī Dāwūd (4682)]
Citat:
In societatea iudaica, femeile beneficiaza in principiu de statut egal cu barbatii. Exceptie de la aceasta regula fac domeniile strict religioase. In aceste domenii, conform traditiei iudaice ortodoxe, femeile nu pot ocupa pozitii rabinice, nu pot fi dayan (judecator de lege iudaica) si nu pot participa in mod egal la ritualurile de rugaciune. Aceasta pozitie este bazata pe ideea mentionata in Talmud si codificata ca halaha (lege mozaica) ca femeile sunt scutite de indeplinirea poruncilor pozitive ale Torei care au o perioada fixa de timp pentru indeplinirea lor. Este de mentionat ca miscarile iudaice conservatoare, reformata si reconstructionista au renuntat la aceasta distinctie si au acceptat sa numeasca femei ca rabini si lideri de comunitati.
Reply With Quote