View Single Post
  #16  
Vechi 04.02.2019, 21:58:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florina1982 Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspuns. Mi-e de foarte mare ajutor explicat asa
Cu plăcere! consultați-vă cu mai mulți preoți și vedeți cum calculează ei liniile pe desen, dacă asimilează soții ca un întreg, eu nu dau ca sigur ci ca pe un posibil punct de plecare.

Nu știu dacă e sută la sută așa calculul, n-am văzut încă niciun desen din partea unui cleric.
Se desenează o schemă și se trag linii la suitori(ascendenți) și coborâtori(descendenți) și se numără câte linii sunt de la un potențial soț la altul prin strămoșul comun (în cazul în care au strămoși comuni).

Dar am înțeles că soțul - ca și afin împrumută față de rudele soțului gradul de rudenie pe care cel cu care s-a căsătorit îl avea în mod obișnuit chiar și de nu ar avea strămoș comun.

Iar legea bisericească s-ar putea să fie mai restrictivă decât cea civilă- citez din subpunctul 327 din Pravilă:

[...]„Să nu se piardă din vedere că cei doi soți formează o unitate (Efes 5.31) și astfel soțul cu soția sa este în gradul zero, închizându-se la nevoie cu un cerc mare.”[/...]

Despre încuscrirea a 3 familii mai scrie la subpunctul 337 ex[...] „Tatăl vitreg în văduvie ... nu poate lua pe soția a 2-a a cumnatului său, care urmase după moartea sorei sale căci sunt în gradul al doilea.„[/...]
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.02.2019 at 22:15:35.
Reply With Quote