View Single Post
  #24  
Vechi 10.02.2011, 16:14:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Și ce te faci cu cei care nu știu să scrie ceea ce simt în rugăciune și ceea ce percep întru Hristos? Crezi că oricare dintre cuvinte pot să cuprindă iubirea și măreția întâlnirii cu Hristos? Ce te faci cu cei care, chiar dacă simt ceva, nu pot exprima în scris, sunt doar buni oratori, sunt oameni care transmit frumos și minunat ce au de spus numai prin viu grai? A scrie un eseu necesită niște competențe pe care nu garantez că le au toți marii duhovnici.

Și nu mă refer la eseul de tip compunere din școli, de altfel, plictisitor de citit și chinuitor de corectat, mă refer la arta de a convinge pe cineva de ceva prin eseu; e greu, domniță, tare-i greu, chiar și pentru cei care sunt "cimentați" în învățătură. Nu toți suntem Cioran, adică artiști ai stilului fără fond.
Și ce spui tu e adevărat, dar până la urmă ai tu o idee mai bună cum să selecționezi preoții? Problema e că sunt puțini cei care pot citi sufletul omului, restul îl pot judeca subiectiv și astfel incorect, dacă numai s-ar uita la el.
Reply With Quote