View Single Post
  #1  
Vechi 05.12.2007, 18:44:37
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Draga Mirelada, si eu am fost in cautare a unui Duhovnic te inteleg prin ce treci.
Cel mai scump lucru in lumea asta e linistea sufleteasca .
Si asta nu o poti gasii singura numai cu ajutorul Domnului si a lui Maica Sfanta, Maria , mijlocit prin Duhovnicul ales de tine.
Eram si eu ca Jenica, sper ca bine -mi amintesc numele, daca nu o rog sama ierte, nu puteam sa spun ce aveam pe suflet, iar de cateva ori cand am incercat ca pot sa mi deschid inima , eram in fata unui Preot care ori cerea detalii, ori ma certa si ma facea sa ma simt cea mai pacatoasa de pe pamant, desii ma simteam eu si asa , sau simteam ca nu ma intelege.
Apoi am picat bolnava(desii cred ca a fost mai mult cererea mea catre Dumnezeu), in fine, apoi am fost pe la toti medicii, fara sa rezolv nimic, cand i-am spus mamei mele ca nu ma mai duc la nici un doctor ca vreau sa merg la un preot, ca numai Dumnezeu ma poate ajuta printr-un Preot.
Astfel am fostla un preot la care m-am spovedit cu aproape un an inainte si i-am spus pacatele mele, imi facusem lista, dar parca tot nu mi-am gasit linistea, parea ca ma intelege da nu am simtit linistea ce o cautam.
Ma gandeam sa caut in alta parte, am fost la vara mea in vizita in Cj si am fost acolo sa ma spovedesc, dar Preotul m-a certat si tot nelinistita am plecat.
Ma tot gandeam cum sa dau de Parintele Duhovnic pe care-l caut si care sa ma inteleaga, sa ma certe pt pacatele mele dar cu dragoste parinteasca si sa ma ajute sa ma indrept...
Am renuntat la a cauta un Preot si am inceput sa ma rog la Dumnezeu si la Sf:Fecioara sa ma ajute sa gasesc Parintele Duhovnic si linistea sufeleteasca, stiind ca nu merit ca I-am suparat cu pacatele mele, dar Ii rugam sa nu ma pararseasca, ca sa si aminteasca ca suntem doar niste copii pacatosi si fara minte si avem nevoie de un indrumator trimis de Dumnezeu.
Astfel m-am tot rugat si Dumnezeu m-a ajutat ca tot timpul.
Am gasit Duhovnicul care-l cautam, mai bine spus Domnul m-a trimis la Parinte.
Nu pot sa ti recomand pe nimeni, dar pot sa te sfatuiesc sa nu renunti la a cauta si a te ruga la Dumnezeu si la Maicuta Sfanta.
Pot doar sa ti spun doar ca de cand am ajuns la Duhovnicul meu simt ca am primit mult mai mult decatam meritat:
-m-a ajutat sa pot sa recunosc greselile ce le am facut, stiind cum sa ma intrebe
-m-a inteles
-m-a sfatuit cum face un Parinte cu copilul sau
-s-a rugat pt mine mai mult decatam meritat
-m-a inteles si m-a iertat mult mai mult decatam meritat
Astfel am ajuns sa realizezi ca este mult mai mult decat am meritat .
Roaga-te la Dumnezeu si la Maicuta Sfanta ca sa te lumineze sa gasesti si tu Parintele Duhovnic si va fii bine.:).
Reply With Quote